Üyelik İşlemleri

Alerjiler  ishal  Baş Dönmesi  Doğum  Kabakulak  Şeker Hastalığı  Hamilelik  Ayak Bileği  Kadın Hastalıkları

Romatizma  Baş Ağrıları  Karaciğer Kanseri  Çocuk Hastalığı  Göz Hastalıkları  Gebelik  Sarılık

Hıçkırık  Ağız ve Diş Bakımı  Kulak Burun Boğaz  Mantar  Damar Sertliği  Böbrek Taşı  Uçuk Hakkında Bilgi

 

Sedef Hastalığı  Uçuk  Rahim  ideal Kilo ve Beden Kitle İndeks Hesabı  Vücut Yağ Oranı  Aşı Takvimi

 

Sedef Hastalığı (Psoriazis)

Sedef Hastalığı (psoriasis) çeşitli biçimlerde ortaya çıkabilen, tekrarlayıcı, kronik bir deri hastalığıdır. Deride tipik olarak üzeri sedef rengi pullarla kaplı kızarık alanlar mevcuttur. Derinin üst katmanı (epidermis) aşırı derecede büyümekte, kalınlaşmaktadır.

Oldukça sık görülen bir deri hastalığıdır. Toplumun yaklaşık %1-2 sinde görülür. Hemen her yaşta görülebilmesine rağmen 15-35 yaş arasında daha sık rastlanmaktadır.

Hastalık zaman zaman şiddetlenir, zaman zaman bulgular azalır.Ailesel yatkınlığı olan kişilerde daha sık görülür. Vücudun her tarafında küçük belirtileri ortaya çıksa da büyük parçalar daha çok gövde, dirsek, diz , kafa derisinde,derinin kat yerlerinde ve tırnaklar da ortaya çıkar.

Normal şartlarda deri yaklaşık bir ayda kendini yeniler. Ancak sedef hastalığında bu süre birkaç güne kadar inmiştir ve ölü deri hücrelerindeki artış kalın plaklar oluşturmaktadır.

Deri yüzeyine zarar veren yaralanmalar, kesikler, yanıklar, böcek sokmaları hastalığı alevlendirebilir. Kanser tedavisinde kullanılan bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar, romatizmal eklem hastalığı, viral veya bakteriel enfeksiyonlar, alkol kullanımı, şişmanlık, güneş ışığından yararlanamama veya aşırı güneş ışığı alma, stres, genel sağlık durumu bozuklukları, çok soğuk iklim de alevlendirici etkenlerdendir.

Sedef hastalığı bulaşıcı değildir.

 

BELİRTİLER:

Deri Döküntüleri:Kuru, kızarık, keskin sınırlı, genellikle gümüş-sedef renkli pullarla kaplı, kazındığında tabaka tabaka kalkan ve toz gibi beyazlaşan, alttaki zeminde ise küçük kanayan noktacıklar bırakan oluşumlardır.Daha çok gövde, dirsek, diz , kafa derisinde,derinin kat yerlerinde yerleşmişlerdir.

Tırnak Belirtileri: Hastaların yaklaşık yarısında el tırnaklarında daha az bir kısmında ise ayak tırnaklarında toplu iğne başı büyüklüğünde çukurlaşmalar, tırnakta kalınlaşma, sararma görülmektedir.

Kaşıntı

Eklem yerlerinde ağrı ve yanma olabilir.

TANI:

Tanı genellikle derideki lezyonların görülmesi ile konulabilir. Ancak bazen ayırıcı tanı için deriden biyopsi almak, kazıntı materyalinde kültür yapmak gerekebilir.HLA (human leukocyte antigens) antijen kan testi pozitif çıkabilir.

TEDAVİ:

Tedavide öncelikle alevlenmelerin önüne geçilmeye çalışılır. Hasta hastalığının sügen olduğu konusunda bilinçlendirilir. Hastanın derisinin kuruması engellenmelidir. Bu amaçla deriyi nemlendirici bir takım losyonlar kullanılabilir.Ayrıca D3 vitamini türevleri ve kortizonlu pomatlar kullanılmaktadır.

Fototerapi denilen güneş ışığı veren özel lambalar ile tedavi de yararlı olabilmektedir.Ayrıca bazı kanser ilaçları da tedavide iyi sonuçlar verebilmektedir.

HASTALIĞIN GİDİŞİ:

Sedef hastalığı uygun tedavi ile kontrol edilebilen ancak ömür boyu sürerek yaşam kalitesini etkileyen bir hastalıktır. Genellikle vücudun diğer sistemlerini olumsuz etkilemez.

KORUNMA:

Bilinen bir korunma yolu yoktur.Herhangi bir diyet önerilemez. Cildi zedeleyecek etkenlerden ve stresten kaçınmak gerekir.

 

 
 

Reklam Verin / Hak ihlali Bildirimi  | Gizlilik Politikası

Sayfa Başına Git