Üyelik İşlemleri
 
 Tüm Bölümler
 Şehir Rehberi
 Kahramanmaraş
 
Yazan  
gullay
yazar çizer boyar


Turkey
5616 Cevap

  


Burada nasıl Kahramanmaraş başlığı olmaz dedim ve yettim gari.


Herkesin bildiği gibi Kahramanmaraş'ın dondurması meşhurdur. Ancak her dondurması değil. Mesela bizim burada maraş dondurması diye yediğimiz dondurmacıların afişlerine bakarsak kenarında markası yazar. Örneğin: Karpedo'dur çoğunluğu. Karpedo pek tercih edilmez bizim oralarda veya Edo dondurmayı da tercih etmeyiz. Öyle ki eğer İstanbul'a dondurma götüreceksek Ferah veya Yaşar'ı seçeriz.
Yaz aylarında da düğünlerde pasta değil, dondurma ikram edilir.
Dondurma dışında tarhana vardır ancak bu bildiğimiz toz halindeki kırmızı tarhana değil. Dövme ve yoğurttan yapılan, bir gece çatıda kurutularak elde edilen, cips gibi bir tarhanadır. Tarhana eğer tam kurumamışsa, yani altı kuru üstü henüz kuru değilse firik olur ve bence firik bu dünyadaki en güzel atıştırmalıktır :) Mesela şu fotoğraftaki firik (geçen sene çekmiştim) :Benim ananem ve babannemin evi Tekke yokuşunda. Evler taş ev ve balkonundan çok uzakları görebiliyorum tepede olduğu için. Gerçi yıkıp yerine klonlanmış onlarca apartman dikeceklermiş ancak bunu kesinlikle istemiyorum. Oradaki insanlar doğalgaz faturası bile ödemiyor. Klima falan hiçbir evde yok, kocaman teraslar var serinlemek için. Ay ışığı çoğu yeri aydınlattığı için elektrik faturası çok düşük geliyor.


Bunu da Tekke yokuşu başlarında çekmiştim bu yaz:
Çarşı baya büyüktür. Çoğunlukla bakır ve gümüş tepsiler, taslar vs. satılır. Kahramanmaraş Kalesi'de çarşıya yakın. Küçükken sık sık giderdik ancak birkaç senedir hiç uğramıyoruz bile. Tepeden bütün şehri görebildiğimizi ve kapının oradaki aslan heykellerinde fotoğraf çekildiğimizi hatırlıyorum sadece.


Kahramanmaraş Akdeniz'dedir, bence ben de tam bir Akdeniz insanıyım ancak orada yaşayanlar için aynı şeyi söyleyemeceğim ne yazık ki. Açıkçası yıllardır gider gelirim, sokakları gibi insanları da değişmez. Hala t-shirt veya pantolon giymemize eski toprak insanlar kızar. Tercihler sebebiyle saygı duyulmaz. Gerçi yeni nesil hiç öyle değil, hatta durumu fazla abartmışlar bile diyebilirim.


Burası da Arslanbey Parkı. Yeni açılmış. Ormanlık alandaki ağaçları kesip güzel dekorlar yapmışlar, birkaç kümes hayvanı ve at vardı tepede. Ancak alan Kahramanmaraş insanına göre fazla geldi bana. Biz hafta sonu gitmemize rağmen bomboştu. Keşke bu kadar fazla ağaç kesmeselermiş:
Bunun dışında Piazza adında alışveriş merkezi açılmış. Orası da baya büyük. Hatta ben bir an kendimi İstanbul'da sandım.
Şuan Yedi Güzel Adam bizim oralarda çekiliyor. Başrol oyuncuları hep Piazza'da takılıyormuş :))


Sadece Kahramanmaraş'ta kullanılan bir kelime vardır: Ede. Abi veya kardeş anlamına gelir. Bizimkilerin çoğu bacanaklarına vs ede der.
Bunun dışında:
notiin? ne yapıyorsun?
Gidicim, gelicim. Gideceğim, geleceğim
gibi kendine göre ağzı vardır ve hep bu şekilde konuşulur.

Türkiye Devleti bir Cumhuriyet''tir. Her gün iyi ki doğdun Cumhuriyet. Nice yıllara.
Arı abi
Kendi halinde Admin


Bermuda
12208 Cevap

Kahramanmaraş


Çok anılarım var orada... Siyah-Beyaz film hesabı.


Connecting
avrecrin


Turkey
6178 Cevap

firik tutan eller seninmi :p


XainaX
Artık SMMM


Papua New Guinea
2441 Cevap

Firiki merak ettim şimdi


SimaLSimaL
Bayan Gülücük


Turkey
12467 Cevap

alıntı:

firik tutan eller seninmi :p


sanki iki ayrı el var orada


gullay
yazar çizer boyar


Turkey
5616 Cevap

alıntı:

alıntı:

firik tutan eller seninmi :p


sanki iki ayrı el var orada


Biri ben biri arkadaşım :))


gullay
yazar çizer boyar


Turkey
5616 Cevap

alıntı:

Kahramanmaraş


Çok anılarım var orada... Siyah-Beyaz film hesabı.


Aslında ben bu başlığı önceden açacaktım ama senin Kahramanmaraş ile ilgili yazdığın bir yorumu görünce hatırladım Arı abii :))


SeCciL
Ne Büyük Aşksın Sen


Greece
28746 Cevap

firik aşerirsem napcas ya


Gathering
1881 - 193∞


Turkey
11359 Cevap

Kahramanmaraş için ''Edeler diyarı'', ''şairler kenti'' derler :)
Yedi Güzel Adam'ı izliyorum buarada, tam bir edebi dizi..
Ayrıca Firik'i merak ettim, -ki ''dünyada ki en güzel atıştırmalıktır'' diyince merak uyandırıyor yani :))


Gathering
1881 - 193∞


Turkey
11359 Cevap

''Her şehrin bir tılsımı olduğu söylenir. Bu tılsım şehrin ulu kişisi tarafından şehir kurulurken yapılır ve tılsım bozuluncaya kadar da şehrin yaşayacağına inanılırmış. Bu efsanevi inanışın arkasındaki temel saik, belki de şehrin fiziki mekanı ile ruhsal mekanının birbiriyle bağlantılı olduğu gerçeğidir. Öyle ki, bu soyut mekan kaybolduğunda,şehir taş, toprak ve kalabalıktan ibaret kalacaktır. Peki Maraş’ı taş,toprak ve kalabalıktan ibaret bir şehir olmaktan kurtaran bir tılsım var mıdır?


Bu soruya kesin ve net bir cevap vermek çok zor. Ancak şu bir gerçek ki, Maraş’ı sıradan bir şehir olmaktan kurtaran ve ona ayrıcalıklı bir konum bahşeden sırrı tılsımda ya da büyüde değil,şiirde aramak gerekir. Rasim Özdenören’e “Maraşlı mısınız?” diye sorulduğunda “ Evet, Maraşlıyım. İnsanın bir yerden olması ona övünç verirse bununla övünmek de isterim” demişti. Aynı duygu yansımasını başta Necip Fazıl olmak üzere, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Ahmet Taşgetiren ve hatta aslen Maraşlı olmadığı halde kendini Maraşlı addeden Sezai Karakoç’un cümlelerinde de yakalamak mümkün. Bu duygu yansımasının temelinde Maraş’ın şiirli bir şehir olması yatar.


“Maraş'a ekleyebilecek hiçbir şerefim yok, fakat Maraşlı olmaktan gelen bir şeref taşıyorum. Bu şerefi içimde rasgele bir duygu değil, sistemli bir gurur halinde besledim.” diyen Necip Fazıl, Maraş’ı “harikalar vatanı” olarak tanımlar. Necip Fazıl için Maraş “çocukluk günlerinden beri, masalını dinlediği, bir rüya alemini yeryüzüne kabul ve tasdik ettirecek” şehirdir. Sezai Karakoç “Maraş, çocuk yüreğimin ateş aldığı yerdir.” der ve ekler: “Belki ondan önce rüya alemi gibi bir iç dünyanın sahibiydim. Derinliğe aday bir dünya. Bu Maraş’ta alev aldı.” Maraş şiirli bir şehirdir ama bu şiir sıradan, derinliksiz, kaba bir şiir değildir. Hakikati kurcalayan, hertürlü zulme, şiddete, sömürüye ve baskıya direnmenin anlamını arayan bir şiir. Bu yüzden Maraşlı her şair aynı zamanda bir aksiyon ve dava adamıdır. Dünyanın hali hazır kötü gidişatına karşı başlatılan bu şiirli mücadele, eli kalem tutan her Maraşlı için önemli bir yol haritası haline gelmiştir.


“Sanatla başladı yurdumuzda yabancılaşma,yine sanatla kalkacağız ayağa” diyen Nuri Pakdil, bu şiirli mücadelenin önde gelen isimlerinden biridir. Onun için Maraş, güzel insanların,yalnızlıkların, hüzünlerin, birlikteliklerin, dostlukların ve ayrılıkların nahif şehri olduğu gibi içinde hep bir “red” barındıran,kuşatmalara, işgallere, dayatmalara asla teslim olmayan gül yetiştiren zarif insanların da kentidir.


Halk şiirin büyük ustası Karacaoğlan, divan şiirinin ünlü temsilcilerinden; Sünbülzade Vehbi,tekke şiirinin en tanınmış ismi; Kuddusi, 19 yy. halk şiirinin ikikardeş ismi; Şirazi ve Şazi, modern Türk şiirinin hecedeki zirvesi;Necip Fazıl, İkinci Yeni’nin öncülerinden; Sezai Karakoç, Edebiyat’ın gür ve aykırı sesi; Nuri Pakdil, ünlü eleştirmen, dil bilimci ve denemeci; Nurullah Ataç, modern şiirin son gözdesi; Cahit Zarifoğlu,Türk hikayeciliğinin önde gelen isimlerinden; Rasim Özdenören, modern halk şiirinin temsilcisi; Abdurrahim Karakoç, İslami duyarlığını başyazarlığa taşıyan Ahmet Taşgetiren, kitapları ve konferanslarıyla tartışma programlarının vazgeçilmez ismi; Abdurrahman Dilipak, Sebebey şairi Erdem Bayazıt, Akif İnan, Bahattin Karakoç, Alaaddin Özdenören,Rüştü Şardağ, İsmail Kıllıoğlu, Hikmet Özdemir, Şeref Turhan, Osman Sarı, Vehbi Vakkasoğlu, Hayati Vasfi Taşyürek, Derdiçok, Aşık Mahzuni,Tahsin Yücel, Şevket Bulut, Şevket Yücel, Fatih Okumuş, Mevlana İdris Zengin, Ömer Aksay, Ömer Erinç, Atıf Bedir, Bejan Matur, Nedim AliZengin, Ali Karaçalı, Kamil Aydoğan, Necip Evlice, Mehmet Narlı, AliBüyükçapar, Mehmet Gemci, Bünyamin K ve adını sayamadığımız daha birçok şair ve yazarın Maraşlı olmasını tesadüfle değil, şehrin şiirli oluşuyla açıklamak gerekir. Şiir Maraş ve Maraşlı için vazgeçilmez bir alandır. Çünkü şiir hayatiyettir. Şiirini yitirmiş bir şehir, aslında şuurunu da yitirmiş demektir. Bu yüzden Maraş’ın kurtulmuşluğu ve kahramanlığı ile şiiri/şuuru arasında doğrudan ve sıkı bir bağ vardır.Adeta şehrin silüetinde soyut kuleler gibi yükselen şiirle ahitleşmiştir.
''


SeLmA
Gönüllerimizin şampiyonu!!!


Turkey
15054 Cevap

alıntı:

firik aşerirsem napcas ya


sakın gülay yurtdısındayken aşerme


kahraman maraş;şairler kenti hımm,güzel topik olmuş,ellerinize sağlık


gullay
yazar çizer boyar


Turkey
5616 Cevap

alıntı:

firik aşerirsem napcas ya


Ay sakın Malesef bir orada yenince lezzetli oluyor. Biz uçağa binmeden alıp İstanbul'a getirmemize rağmen tadı tuzu bozulmuş ve kurumuştu :))


alıntı:

Ayrıca Firik'i merak ettim, -ki ''dünyada ki en güzel atıştırmalıktır'' diyince merak uyandırıyor yani :))


Benim için cidden öyle ancak biraz ekşimsi bir tat olduğu için herkes beğenmeyebiliyor. Özellikle daha önce hiç ismini duymayıp deneyenler korka korka deniyor, bana teşekkür edecekleri yerde


Bu arada yazıyı da ilk defa okudum, teşekkürler


Gathering
1881 - 193∞


Turkey
11359 Cevap

alıntı:Benim için cidden öyle ancak biraz ekşimsi bir tat olduğu için herkes beğenmeyebiliyor. Özellikle daha önce hiç ismini duymayıp deneyenler korka korka deniyor, bana teşekkür edecekleri yerde


Bu arada yazıyı da ilk defa okudum, teşekkürler


Peki o korka korka deneyenler, beğeniyorlar mı??


Rica ederim


gullay
yazar çizer boyar


Turkey
5616 Cevap

alıntı:


Peki o korka korka deneyenler, beğeniyorlar mı??


Rica ederim


Yarı yarıya diyelim :) Yani ekşi ve tuzlu tatları seven herkes buna da bayılır bence. Hatta biz çok sevdiğimizden Edirne'de yapmaya çalıştık ancak hava şartları sebebiyle tam lezzetli olmadı. Mecbur kuru hava mecbur Kahramanmaraş :)Gathering
1881 - 193∞


Turkey
11359 Cevap

Hmm Kahramanmaraş'ta yapılmalı ve yenmeli yani mecburi olarak :)VazgectimSenden
Ne Büyük Mutluluksun Sen


Turkey
32601 Cevap

Bu şehir biraz yetersiz olmuş. Geçen gittik nereye gideceğimizi şaşırdık. Hadi dedik madoya gidelim malum ilk açılan yerleri yani ilk adı ile Yaşar Pastanesi.


Aman gitmez olaydık. Herhangi bir madoya gitseniz çok daha güzel karşılanıyorsunuz. Adamlar resmen müşteriyi kovmaktan beter ediyorlar. Yok oraya oturma, onu yiyemezsin v.s. Şaka gibiydiler.


Bir dahakine hazırlıklı gidip Kahramanmaraşta nereye gidilir, kahramanmaraş gezilmesi gereken yerler nereleridir tek tek güzel bir tanıtım yazısı ekleyeyim :)


   
 
 


Bölüm atla:

Reklam Verin / Hak ihlali Bildirimi  | Gizlilik Politikası

Sayfa Başına Git