Üyelik İşlemleri
 Tüm Bölümler
 Güncel
 Coronavirus (COVID-19)
Sayfalar:
       1  |  2  |  3  |  4  |  5      Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa
Yazan  
Arı abi
Kendi halinde Admin

  Tabiri caiz ise Dünya gündemine bomba gibi düştü.


Çin'de başlayıp tüm dünyaya yayılan bu virüs, Çin'de hemen hemen kontrol altına alınırken diğer dünya ülkeleri de kendince bir mücadele ve önlem paketi üzerine çalışıyor.


Peki ülkemizde durum ne?


Önce güvende olduğumuz açıklansa da yavaş yavaş vaka haberlerinin gelmesi ile ülkemizde de kendisini hissettirmeye başladı. Her işte olduğu gibi bu konuda gündemi belirleyen yine sosyal medya ve fısıltı gazetesi.


Başta maske, kolonya ve dezenfektan malzemelerinde ciddi bir satış ve buna paralel fiyat artışı yaşanmakta.


Bence önlem almayı ihmal etmemekle birlikte çok ta abartmaya gerek yok.
Bazen Doğru o kadar yanlış olur ki, hayallerinizden bile vazgeçersiniz.
VazgectimSenden
Ne Büyük Mutluluksun Sen


Virüsten daha çok insanların davranışlarından midem bulandı.


Yine açgözlüler çıktı piyasaya. Karaborsalar oluşturuldu, ölümlerden ne kadar kazanırız hesabı yapılmaya başlandı.


Arkadaşım 10 paket çay almış mesela. Dedim sen öyle bir durumda 10 paket çayı bitirecek suyu bulduysan korkma zaten.


İnsanların ne tatlı canları varmış yahu. Demek gerçekten çok ciddi boyutta bir sıkıntı olsa vay halimize.


VazgectimSenden
Ne Büyük Mutluluksun Sen


Malum her yerde kolonya karaborsaya düşmüşken hala almayanlar için :


80 derece kolonya satın al :


perejastore.com/limon-kolonyalari-72


Yıllardır güvendiğimiz sırtımızdan çuvalla para kazanan firmalar kendi sitelerinde stok yok yazarken perejayı kutluyorum.


SeLmA
Gönüllerimizin şampiyonu!!!


2019 yili kasim ayi gibiydi sanirim,kanal 24 te yayinlanan kayit dişi adli programda ertan özyiğit(komplo teorisyeni) ekonomist dergisinin 2020 yili kapagi sifrelerini çözümlerken başlamişti bu salgin hastalik uyarilarina,aralik sonuna doğruda tüm dünya olarak çinde seyretmeye başladik corona salginini,3 aydir da hergün seyrettik,avrupayi sarip sarmaladi karantina ve ölümler artti derken cok gec kalinan ulusal guvenlik tedbirleri alinmaya baslandi,dunya saglik orgutude cok gec kaldi,ve son 10 gündür salgin türkiyemde,tvler sabahtan aksama kadar salgin haberleri,korunma tedbirleri,saglik bakanligi duyurulari ile dolup tasarken umreden donen 21 bin kisilik kafile sagolsun karantinadaki vaka sayilari hizla artmaya basladi,isin ilginc yani suanda yil 2020,ama 2011 yilinda çekilen contagion (salgin) filminin birebir aynisi yaşaniyor,izleyiniz tavsiye edilir,çunki orada salginin yayildigi dünya haritasinda turkiyede sadece kucucuk bir noktayi goreceksiniz,konya-nevsehir arasinda kucucuk bir yer,salgin yayilacagi yere kadar belli,dunya nufusunun 500 milyona indirilmesi projesinde ne kadar basarili olacaklar hep beraber seyrediyoruz iste,hedef kitle 60 yas ustu yasli kesim...


Karaborsacilar firsatcilar biz izin vermezsek hicbisiy yapamazlar,lakin insanlari tedirgin eden sey salgin degil açlik,kimse kimseye guvenmiyor normal olarak,akabinde bir gunde bosalan makarna ve kolonya raflari:)))


Ama ne desek bos,bu surec boyle bir surec,tek diyebilecegim siz gidipte 100 tl ye dezenfektan almazsaniz,yada 20 tl ye maske almazsaniz,onlarda satacak adam bulamazlar,tek yapilmasi gereken sey asla panik olunmamasi,ve kisisel hijyenin ust duzey gerceklesmesi,bide isi gucu olmayanlar bi zahmet cikmayin disari...beterin beteri var dua edelimde cekirge istilasindan teget gecelim,iste asil o zaman goruruz karaborsayi,acliktan biteriz:)


SeLmA
Gönüllerimizin şampiyonu!!!


Okullar kapatildi ebeveynler calisiyor cocuklara kim bakacak sorusu ? Dun gece disko bar vs kalabalik eglence ortamlarinin kapatilmasi karar verildi,e orda calisanlar napicak sorusu?


İtalyadaydi sanirim,suanda eczane hastane ve sipermarket harici heryer kapali...


Borsalar tepetaklak...


Olayin Ekonomik boyutunu dusunce insan hayattan soğuyor yeminle:S


SeLmA
Gönüllerimizin şampiyonu!!!


❌ DİKKAT❌
“”DİKKAT:
10 dakika önce kapı çaldı ve kimsiniz diye sorduğumda, Sağlık Bakanlığı’ndan tarama yapmak için geldiklerini söylediler. Ne taraması dedim ve Corona için dediler. Bende istemiyorum dedim kapattım kapıyı. Ardından Sağlık Bakanlığı’nı aradım (184 SABİM) ve böyle bir hizmetleri var mı diye sordum. Telefon numaramı aldılar ve bakanlıktan dönüş yapılacağını söylediler. Dönüş yaptılar ve sabahtan beri 100’ün üzerinde ihbar aldıklarını ve hırsızların ev sahiplerini spreyle bayıltarak evleri soyduklarını söyledi ilgili kişi. Dikkat edelim lütfen.


Bu mesaj fazla gelmeyr başladı eger sizde böyle bir olayla karşılaşırsanız yetkililere bilgi verin...””


Ne diyeyim ya hu corona ilk bunlara bulaşsin insallah:)))


VazgectimSenden
Ne Büyük Mutluluksun Sen


Umarım kolonyayı aldınız. Perejada kapadı satışı..


Arı abi
Kendi halinde Admin


Valla ne kolonya ne makarna ne de başka hiçbir şey almadım. Ama sürekli kaos haberleri artık tedirgin etmiyor da değil.


Arı abi
Kendi halinde Admin


Selma'nın bahsetmiş olduğu film ile ilgili birçok yerde söylentiler var. Yani insan düşününce olabilir mi? diye düşünmeden edemiyor.


Hatta tv.lerin siyah beyaz olduğu dönemlerde bir bilim kurgu filmi izlemiştim. Orada da yaşlı nüfusü yok etmek için farklı bir uygulama vardı. Filmde güya belli bir yaşa erişen insanlar tekrar çocukluğa döndürülerek yenileniyordu. Orada da insanlar yanlış hatırlamıyorsam 60 yaşına gelince yenilenmek için bir odaya koyulup, 3-5 dakika sonra 5-6 yaşlarında bir çocuk olarak kapıdan çıkıyorlardı. İşin aslı ise, yaşlı nüfustan kurtulmak için bilim adamları veya devlet tarafından uygulanan bu yöntemle yaşlı insanlar yenilenme yalanı ile ailelerin rızası ile yenilenme odasında öldürülüyor, ardından da kimsesiz küçük çocuklar onun yerini alıyordu.


VazgectimSenden
Ne Büyük Mutluluksun Sen


alıntı:

Valla ne kolonya ne makarna ne de başka hiçbir şey almadım. Ama sürekli kaos haberleri artık tedirgin etmiyor da değil.


Abi ilk başlarda bende almadım hatta alanlara kızdım. Ancak markete gittiğimde rafları bomboş görünce ister istemez biraz temin ettim.


Temin ettiklerimde kolonya gibi çok uzun ömürlü ürünler mevcut.


Yaşlı nüfusu çoğunluk olarak etkilemesi ile beraber diğer nüfusu da etkiliyor işin ilginci.


Şirket bize zorunlu yıllık izin verdi. Evde oturuyoruz. Arkadaş turizm şirketinde çalışıyor şirket hepsini işten çıkarmış. Bakalım bu insanlar bu belaya nasıl dayanacak.


Arı abi
Kendi halinde Admin


alıntı:

...Şirket bize zorunlu yıllık izin verdi. Evde oturuyoruz. Arkadaş turizm şirketinde çalışıyor şirket hepsini işten çıkarmış. Bakalım bu insanlar bu belaya nasıl dayanacak.


Biz de oteli Nisan'da açmak üzere planlamıştık. Bunun için de Şubat ve mart başı personel alımlarını tamamladık. Ama bugün geldiğimiz noktada gerek yurtdışı ve gerek yurtiçi iptalleri nedeniyle otel açılışımızı Mayıs sonunda erteledik (ki o gün ne olacağı da henüz belli değil) Bu gelişme üzerine de Şubat ve Mart'ta almış olduğumuz tüm personele tekrar çıkış verip, kadrolu çalışanlara da belli süreli ücretsiz izin uygulaması başlattık. İşte beni esas üzen ve yaralayan bu çıkışlar oldu. Aylardır işsiz olan ve sezonun açılmasını bekleyen insanlar "işe başladık" düşüncesi ile borçlanma yaptılar. Fakat ne yazık ki tekrar işsiz kaldıkları gibi bir de borç yükü aldılar :/


SeLmA
Gönüllerimizin şampiyonu!!!


italyada yapılan en büyük hata salgının başladığı yer ve ölü sayısı kamuya açıklandı,o bölgedeki halk başka yerlere kaçmaya çalıştı ve salgın patladı,ayrıca okullar ve işyerleri kapatıldığı zaman halk dışarıda sosyal yaşantısına devam etmiş,avmler parklar vs kalabalıktan kaçılmamış,üstüne basa basa uyarılan tek nokta dışarı çıkmayın,evlerde kalın,zaruri ihtiyaçlar için ise evden sadece bir kişi çıksın,ki sterilizasyon olayı kolaylaşsın,salgın patladığı an hastanelere hücum ediliyor,ve hastaneler kapasitesi yetmediği için 3000 vaka varsa kurtarılabilecek durumda olan 300 kişiyi seçiyor,diğğerleri ölüme mahkum ediliyor,ki çoğunluğuda yaşlılar,yolda sokakta yere yığılıp kalanlar,hastanelerde yerlerde ölmüş kalmış olanlar,çinde videolarda hepsini gördük zaten,adamlar dışarı çıkamasın diye kapılara kaynak yapıyorlardı,insanları karantinaya götürmek için yaka paça zorla götürüyorlardı,evden çıkamayan insanlar paraları camdan dışarı saçıyorlardı vs vs...


sağlık bakanımızın özellikle vakaların yerini söylememe sebebi anlaşılmıştır sanırım...


sadece el yüz hijyenide yetmiyor,virüs yayıldıkça kendini geliştiriyor mutasyona uğruyor aşısının bulunması dahada zorlaşıyor,böbreklere kadar tutunabilen bir virüs,sürekli ortak kullanılan lavabo wc temizliğide cok önemli...


dün camilerden de anons yapıldı,salgın geçene kadar namazlarınızı evlerde kılın...


kabe kapatıldı,youtubda kabeyi tavaf eden kuşlar görüntüsü patladı,tüyler diken diken…


ve vaka sayısı arttıkça kapatılan işyerleri sayısıda artacak,su an en büyük kaos durumu bu,işyerleri kapatılan insanların akıbeti hususu,hani bu işde umreden dönenlerin karantinaya alıdıkları yurt meselesine dönmesin,öğrencileri selsefil sokaklarda bırakmışlar:)))


istanbulda;su an camdan baktığımda dışarıdaki kalabalık yüzde 70 oranında boşalmış durumda,hastaneler boşmuş,toplu taşımalarda epey boşalmış,halk tam anlamıyla duyarlılık göstermiş durumda,ama görülen ilk vakadan 15 gün sonra,umarım başarılı olunur...


bu arada ileride nolur bilmiyorum ama su an ben farmasiden kolonya eldezenfaktanı sabun tarzı seyleri kapıda teslimat seklinde hala temin edebiliyorum,yaşadıgı yerde bulamayan olursa dm den mesaj atsın,alış fiyatına temin etmesine yada üye olmasına yardımcı olurum,şu an bankalara marketlere felan tedbir getirilmiş,kalabalık şekilde içeri alınmıyor halk,sıra ile alınıyorlarmış,ve kolonyalarda kişi başı 2 adet alış sınırı getirilmiş,şimdilik rafların boşalacağını sanmıyorum...


VazgectimSenden
Ne Büyük Mutluluksun Sen


İhtiyacı olan varsa kaçırmasın :


KONIX El ve Cilt Antiseptiği Sprey 100 ml 9.99 TL


watsons.com.tr/p/konix-el-ve-cilt-antiseptigi-100-ml-40991VazgectimSenden
Ne Büyük Mutluluksun Sen


Bugün marketlere girdiğimde rafları bomboş gördüm. Hemen hemen hiçbir şey kalmamıştı. Üzücü...


Arı abi
Kendi halinde Admin


Bence gidişat daha da kötüye gidecek. Bütün dünyaya yayılan korku yavaş yavaş ülkemizi de içine almaya başladı. İlk başlarda belli kesimlerin etkilendiği bu virüsten şimdi neredeyse herkes tedirginlik anlamında etkilenmeye başladı.


7/24 gündem Corona virüsü.


Bu bana hiç normal gelmiyor. Bir taraftan insanlara "panik yapmayın" deniliyor, diğer yandan panik körükleniyor. Sanki bütün dünya liderleri belli bir amaç için anlaşmışlar da saldıkları bu korku ile farklı bir projeyi hayata geçirme çalışması yapıyor gibi hissediyorum.


MaTrİx
Yeni Üye


İnsanlar virüsten veya hastalıktan değil. Aç kalmaktan korkuyor. Olası bir karantinada yiyecek sıkıntısı çekmekten korktuğu için marketlere saldırıyor. Şu an bulunduğum ilde böyle bir problem yok ufak tefek makarna bulgur vs ile sepetlerini dolduranlar gördüm fakat bazı insanların onlara bakıp çok abartıyorlar bunlar virüsten daha tehlikeli dediklerinide duydum. Sokağa çıkma yasağı durumunu isteyenlerde var istemeyenlerde. Her iki grupta kendine göre haklı sebepleri var. Bir grup hastalığın yayılmaması için bunu istiyor. İstemeyen grup ise geçimini düşünüyor çalışmasa asgari ücretle stok yapamayacağını kirasını ödeyemeyeceğini biliyor. Açıklanan ekonomi paketi ortada ancak büyük belli başlı firmalara destek ve 20000 öğretmen ataması. Esnafa normal çalışana bir iki ay önce işten çıkarılmış kimselere bir çözüm sunuluyormu ? Hayır. Bakın korkmayın demeyin demiyorum endişelenin önleminizi alın standart bir temizlik kuralıyla gayet korunabileceğiniz bir virüs.Hatta şu risk grubundaki yaşlılarımız saçmalamasa dahada güzel olacak herşey. Çindeki durum ortada adamlar sokağa çıkma yasağını getirdi ama ona görede ekonomisini ayarladı hatta evlere hergün paket erzak taşındı kimse dışarı salınmadı neredeyse kapıları üzerlerine mühürlediler insanların. İlla bunumu yapmak gerekiyor anlayamıyorum. İmamla kavga edenimi ararsın, özel otobüs tutup karantinadan kaçanımı ararsın gerçekten şaka gibi bir toplumuz. Eğer bunlara devam edilirse sokağa çıkma yasağı gelirmi ? Bence gelecektir fakat bu dahada fazla geri dönülmez sorunlarıda beraberinde getirecektir. Çinde olduğu gibi bizlere öyle hergün yiyecek temel gıda ihtiyaç vs taşınacağını sanmıyorum. Haliyle insanlar bu kezde açlık korkusuyla bu yasağı delip marketleri yağmalamaya kadar gidecek duruma gelebilirler. Öncelik panik yapmamak bir virüs düşünün ellerinizi sabun su ile yıkamak ve kişisel bakımına hijyenine dikkat etmekle bulaşmayan bir virüs. Önemsemeyin demiyorum ama bu kadarda korkulacak birşey değil. İtalyadaki durum ciddiye almamaları bize birşey olmaz kafaları virüs çıktığı halde eğlence festival devam etmeleri sebebiyle bu kadar yayıldı. Mümkün olduğunca işiniz olmadığı sürece çıkmayın dışarı.İşe giden insanlarda kişisel temizliğe hijyene ve mesafeli olmaya devam etmeli. Kapalı alanlarda çalışanlar sürekli bulunduğu yeri havalandırmalı. Bildiğim kadarıyla solunum yoluyla değil dokunma ve temas yoluyla geçen bir virüs bu. İnanın bende isterim ekonomimiz herkesi bir kaç ay idare edebilecek kadar olsun ve insanlar işine gidip risk almasın. Ama maalesef yıllardır süren saçma ekonomi politikaları yüzünden durum ortada. Ve yine çare kendi kendimizi korumaya kalıyor. Umarım en yakın zamanda çok az kayıpla atlatırız bu durumu.


Bu Konu ile ilgili 5 Sayfa:
       1  |  2  |  3  |  4  |  5      Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa
 
 
 


Bölüm atla:

Hak ihlali Bildirimi / Gizlilik Politikası

Sayfa Başına Git