Üyelik İşlemleri
 
 Tüm Bölümler
 Ürün Alım, Satım ve Takas Merkezi
 Çekiliş | Lizbon'da Gece Treni
 
Yazan  
gullay
yazar çizer boyar

  


Tabi ki Lizbon'a giden tren bileti değil çekilişte olan, bir kitap


Kitabı 17 TL'ye almıştım, tabi ki burada kitap satacak halim yok konusu kimin ilgisini çekiyorsa ücretsiz isteyene gönderebilirim. Benim çekmediği için yarısına kadar okudum, rafta yepyeni duruyor. Tabi kargo ücreti alıcıya ait :)


Birden fazla kişi isterse çekiliş yapıp gönderirim heyecan oluralıntı:
Antik diller öğretmeni Raimund Gregorius lisede ders sırasında ansızın sınıftan çıkar, duyduğu Portekizce bir kelimenin büyüsüne kapılarak yaşadığı şehri, düzenli hayatını terk edip hakkında hiçbir şey bilmediği gizemli bir Portekizli'nin, doktor ve yazar Amadeu Prado'nun izini sürmek üzere Lizbon'a doğru trenle yola çıkar. Tesadüfen eline geçen ve Prado'nun, hayat, aşk, yalnızlık, arkadaşlık, ölümlülük ve ölümle ilgili notlarının bulunduğu kitabın etkisinden çıkamayan Gregorius, dilini bilmediği, ilk kez gittiği bu yabancı ülkede ve bu olağanüstü yolculuğu sırasında Prado'nun hayatının değişik evrelerinde yer almış insanlarla bir araya gelip onun farklı söylencelerle dokunmuş hikâyesinin derinlerine iner. Bir yandan da kendi içsel yolculuğunu sürdüren Gregorius, Diktatör Salazar'a karşı savaşmış Amadeu Prado'nun kişiliğinde kendine ve insana ilişkin pek çok sorunun yanıtını ararken, bir başkası olmanın dayanılmaz çekiciliğine de karşı koyamayacaktır. Lizbon'a Gece Treni, sadece Avrupa'dan değil, kendi zihnimizden ve ruhumuzdan da geçen ve dönüşü belli olmayan bir yolculuğun çok sesli, unutulmaz romanı.


İsviçreli yazar Pascal Mercier’in 2004 yılında yayımlanan ‘Lizbon’a Gece Treni’ kısa zamanda Avupada iki milyon baskıya ulaşmıştı. Rakam şaşırtıcı değil, şaşırtıcı olan best seller kalıplarının çok dışında kaldığı halde gördüğü büyük ilgi. İyi bir formül bulmuş Mercier: Dile, edebiyata, insana, insani ilişkilere, sadakate, kefarete, ahlaki seçimlere, pişmanlığa dair felsefi tartışmalar içeren 400 sayfalık ‘Lizbon’a Gece Treni’ içerik anlamında ağır, okunurluk anlamında hafif bir roman. Başka bir adamın hayatını anıların ve felsefi kavramların yardımıyla aydınlatmaya çalışan roman kahramanının kendi bastırılmış benliğini keşfetmesi üzerine kurgulanmış dingin, olaysız ama beklentleri diri tutan hikayesi tuhaf bir gerilim atmosferi yaratıyor.
1993 yılının kış ayları. Raimund Gregorius İsviçre’nin Bern kentindeki bir lisede klasik diller öğretmeni. Elli yedi yaşında. Şimdi öğretmenlik yaptığı liseye tam kırk iki yıl önce, on beş yaşında bir lise öğrencisiyken adım atmış. Dört yıl sonra mezun olmuş, ama mezuniyetinden yine dört yıl sonra, Yunanca dersine vekâlet etmek üzere bir kez daha dönmüş lisesine. Üniversite öğrencisi olan vekil öğretmen, öğrenciliği hiç bitmeyen kalıcı bir vekil öğretmene dönüşmüş. Üniversiteyi bitirmesine rağmen sevgili lisesinde klasik diller öğretmenliğini bırakmak istememiş. Lise onun dünyası ve o bu dünyanın efsanesi. İşini, öğrencilerini çok seven iyi bir öğretmen. İşi dışında beklentisiz, tutkusuz, “ sosyal başarısız” bir adam; ya da tutkuları çok derinlerde bir yerde. Tutkusu bir vakitler bir süreliğine uyanmış, eski bir öğrencisi ile evlenmiş, ama hayatla mesafesi evliliğin de sonunu getirmiş.
Gregorius’un dingin hayatı bir gün işe giderken köprü üzerinde karşılaştığı bir kadına rastlayınca değişecektir. Portekizli kadının sözcükleri ve geldiği gibi gidişi merak duygusu uyandırır Gregorius’ta. Bilmediği halde Portekizce bir kitap almak için gittiği sahafta bulduğu “Sözlerin Kuyumcusu” adlı kitap merakını ateşleyecektir. Amadeu de Prado adlı bir adamın 1975 yılında Lizbon’da yayımlanmış kitabını pasajlar halinde ağır ağır tercüme ederken aydınlanma anları içinde bulur kendisini. Hem Prado’yu tanımak hem esrarengiz Portekizli kadınla karşılaşmak umuduyla ansızın her şeyi bırakıp Lizbon’a giden bir gece trenine atlar. Yolculuk başlamıştır…
Tarihi ve turistik mekânlara uğramayan, dilin, düşüncenin ve duyguların dünyasında sürdürülen bir yolculuk bu. Gregorius attığı her adımda Portekizin yakın ve kanlı tarihine, faşist diktatölüğe karşı direnişin birleştirdiği insanlara, Amadeu de Prado’nun hayatına yakınlaşıyor, biraz da kendisininkine.


Dramatik süprizler
Portekizin saygın yargıçlarından birinin oğlu olan Amadeu de Prado’nun elli üç yaşında öldüğünü öğrenir; diktatörlüğün devrilmesinden bir sene önce. Kitapsa, devrimden bir sene sonra yayımlanmıştır. Gregorius’un Amadeu de Prado hakkında bilgi edinmesi için yakınlarına ulaşması gerekecektir. Birer birer tanışır onlarla, hikâyelerini dinler. Böylelikle romanın yardımcı kişileri de ete kemiğe bürünürler. Mercier, ekonomik bir dil kullanmış ama her karakteri gizemli kahramanın trajik hayatıyla bütünleştirmiş. Bütün hayatını abisine adamış kızkardeş Adriana, küçük kızkardeş Melodie, Amadeu’yu direniş hareketine sokan João, Amadeu’nun yakın dostu eczacı Jorge Kelly, Amadeu’nun büyük aşkı, uzaktan aşkı Maria João, ortaya çıkmasıyla Amadeu’nun hayını alt üst eden genç ve güzel Estefânia Espinhosa, öğretmeni Peder Bartolomeu… Yaşamlarının sonlarına gelmiş bu insanlar Amadeu ile ilgili bildiklerini anlatır, sakladıkları metinleri/mektupları okumaya açarken ortaya çok farklı tablolar, dramatik süprizler çıkacak, Amadeu’nun kitabında yazdıkları farklı anlamlar kazanacaktır.
Kendini zapt edemeden hayallerinin içinde kaybolabilen bir adamdır Amadeu. Ahlaki bir seçim yapmış, Salazar diktatörlüğüne karşı isyan edenlere katılmış ve hayatın anlamı hakkında bitip tükenmeyen düşüncelerle boğuşmuştur. Elde ettiği şeylerle yetinmeyen ama hayal kırıklığına uğramaktan bir o kadar nefret eden Amadeu çoğunlukla kendisine karşı yaşamış ve kendisine karşı yazmıştır. Amadeu de Prado’ya göre “Hayat, yaşadığımız şey değildir; yaşadığımızı hayal ettiğimiz şeydir”…
Her şey bitip geriye döndüğünde çektiği resimleri ve notları gözden geçirirken Gregorius da fark edecektir bu geçeği. Geçmiş, onun bakışları altında donmaya başlayacak, bellek seçecek, düzene sokacak, rötuşlayacak, yalan söyleyecektir. Daha da tehlikelisi dışarıda bırakmaların, çarpıtmaların ve yalanların daha sonra tanınmayacak olmasıdır.
Pascal Mercier’in felsefeci kimliğinin sindiği bir roman olarak ‘Lizbon’a Gece Treni’ barındırdığı tema zenginliğiyle şaşırtıcı bir roman. Dille, tarihle, gerçeklikle, ahlaki tercihlerle, baba-oğul ilişkisiyle, aşkla, yalnızlıkla, duygularla, kısacası dünyaya atılmış bireyin içinde bulunduğu durumla sorgulayıcı ve zorlayıcı bir hesaplaşma.
Hikâye üçüncü tekil şahıs bakış açısıyla aktarılmış. Şimdiki zamanda ilerleyen bu anlatı düzlemi Gregorius merkezli. Gregorius boşluğa düştüğünde ise Amadeu de Prado’nun kitabı ya da mektupları kesiyor anlatıyı. Tesadüflerle, kontrol edilemeyen olaylarla söz konusu olaylar karşısında insanların yaptığı seçimler felsefi bir yorumla birleşiyorlar. Acımasız diktatörlüğe karşı direnişin gizemli ve heyecanlı hikâyesi olarak da işlenebilecek bir konu farklı bir ağırlık kazanıyor. Bunda Mercier’in dile, kavramlara, metaforlara verdiği önemin de rolü var. Sonuçta ‘Lizbon’a Gece Treni’ Amadeu de Prado’nun “Sözlerin Kuyumcusu” kitabına benziyor; “Sakin ve zarif. Mat gümüş gibi”...
Bütün hayatı eski metinleri didik didik edebilmek, dilbilgisi ve üslup açısından en küçük ayrıntısına kadar öğrenebilmek ve her bir deyimin hikâyesini bilmekten ibaret bir adamın ansızın başka bir hayata açılmasını büyük bir maceraya çeviren Mercier, Gregorius özelinde dünyaya, hemen yanı başındaki kanlı diktatörlüklere, adaletsizliğe kayıtsız kalan İsviçre –belki de Avrupa - toplumunu da eleştirmiş.
‘Lizbon’a Gece Treni’ etkileyici bir çalışmanın ürünü ve bu çabaya değer bir roman.


Pascal Mercier kimdir?
1944 Bern doğumlu Peter Bieri, felsefe eğitimi almış. Eski diller üzerinde çalışan, ‘Zamanın Felsefesi’ konulu çalışmasıyla doktorasını tamamlayan, çeşitli ünversitelerde felsefe profesörü olarak görev yapan Bieri, romanlarında Pascal Mercier adını kullanıyor. Pascal Mercier’in yayımlanmış dört romanı var; ‘Perlmanns Schweigen’ (1995), ‘Der Klavierstimmer’ (1998), ‘Das Handwerk der Freiheit’ (2001), ‘Lizbon’a Gece Treni’ (2004) ve
‘Lea’ (2007).
Türkiye Devleti bir Cumhuriyet''tir. Her gün iyi ki doğdun Cumhuriyet. Nice yıllara.
Mavi Tuna
Bir Ömürlük Misafir


İhale sistemine bu tarz şeyler iade edilebilir. Bir miktarda olsa site sahibinin üstündeki yükte hafiflemiş olur. Ayrıca sürekli aktif bir sisteme dönüşe bilir.


Mavi Tuna
Bir Ömürlük Misafir


İade değil dahil olacaktı akıllı klavyenin işleri 😁


SeLmA
Gönüllerimizin şampiyonu!!!


Aynen ihAleye dahil edilebilir,cokda guzel olur:)


gullay
yazar çizer boyar


Benim de öylesi aklıma geldi ancak herkes istemeyebilir diye düşündüm :)


SeLmA
Gönüllerimizin şampiyonu!!!


alıntı:

Benim de öylesi aklıma geldi ancak herkes istemeyebilir diye düşündüm :)


Ihaleyede isteyenler katilacaktir zaten,simdi misal iki uc kisi birden isterse nasil secim yapacaksin,gerci ilk talep edene de verebilirsin ya hos,can abiye sormak lazim bi:)))


SeCciL
Ne Büyük Aşksın Sen


valla ben fikre bayıldım


VazgectimSenden
Ne Büyük Mutluluksun Sen


Zaten şöyle oluyor ki ihaleyi kazanan kendi istemiyorsa ister başka birine ister başka bir üyeye hediye eder. Kargo parası ödeyeceği için gerçekten isteyen alır zaten :)


gullay
yazar çizer boyar


Ben o zaman ben okumadığım veya okuyupta bir daha okumayacağım kitapları buraya ekleyeyim, isteyen birkaç tane seçip söylesin kargo parasına değer en azından :)


Bu iki ALES cep boy kitabı da var:


ALES Sayısal- Sözel / Spiralli Cep Kitapları Serisi
Liste Fiyatı: 8,50 TL.
Yayın Yılı: 2013
1. Hm. Kağıt
479 sayfa
9,5x13,5 cm
Karton Kapak
ISBN:6055542245
Dili: TÜRKÇE


2012 Ales Sayısal - Sözel Konu Anlatımlı (cep boy) / Yetenek-Mantık
Liste Fiyatı: 7,00 TL.
Yayın Yılı: 2011
1. Hm. Kağıt
479 sayfa
9,5x13,5 cm
Karton Kapak
ISBN:9756091494
Dili: TÜRKÇE


Bir de Twilight serisinin Yeniay kitabıHiçbiri korsan değil :))VazgectimSenden
Ne Büyük Mutluluksun Sen


Görüyorum ki konu kitap olunca çok talep yok :)


SeLmA
Gönüllerimizin şampiyonu!!!


alıntı:

Görüyorum ki konu kitap olunca çok talep yok :)


Belki ihtiyacı olan birileri cıkar diyerekten kendimi geri plana attım,ne biliyim bi okul öğretmeni cıkar kütüphanesine almak ister,yada öğrenci olan arkadaşlar olur gibilerinden,biraz daha bekleyelim bakalım


dobroski
dobroski


İhale acmadan talep olmaz gibi geliyor.


Gathering
1881 - 193∞


Ben direkt olarak talepte bulunacaktım ama ihaleye dahil edilme durumu söz konusu diye ses etmedim (:)]
İhale de kapışırız yani :))


VazgectimSenden
Ne Büyük Mutluluksun Sen


Yok yahu direkt talep et isteyen alsın.


gullay
yazar çizer boyar


Ne heveslerle açtım bir talep yok Çok üzdünüz beni   
 
 


Bölüm atla:

Hak ihlali Bildirimi / Gizlilik Politikasi

Sayfa Ba??na Git
 
 

sakarya escort sakarya escort sakarya escort webmaster forum kayseri escort denizli escort rokettube buca escort