Üyelik İşlemleri

 

Biyografi Bölümü

   Bu Bölümümüzde Bulunan Toplam 3319 Biyografi 3533565 Kez Görüntülenmiştir.

Biyografi Ana Sayfa
Bütün Biyografileri Listele
Biyografi Nedir?

 

Alaattin Çakıcı

Alaattin Çakıcı

12 Eylül öncesinin kabadayı. 17 yaşındayken bir İETT görevlisinin yaralanmasına; 1980 sonrasında ise 41 kişinin ölümü ve çok sayıda kişinin yaralanmasına adı karıştı. 1 Nisan 1984 tarihinde eski MİT görevlisi Süleyman Sebanın başkan seçildiği Beşiktaş Jimlastik Klübü kongresinde salon güvenliğini sağladı [Tempo, sayı.560, 1998]. 1988de yurtdışına çıktı. Emniyetin çağrısı üzerine 27 Ocak 1989da Ankarada polise teslim oldu, tutuklandı, yargılandı ve mahkum oldu. 7 Haziran 1989da cezaevinden çıktı. 12 Eylül 1989da İstanbulda zorla tahsilat, haraç alma, pavyon kurşunlama gibi olaylara karıştığı için gözaltına alındı. 5 Mart 1994de gazeteci Hıncal Uluçu kurşunlattı.

19 Eylül 1994de Emlak Bankası Eski Genel Müdürü Engin Civanı, Selim Edes ile Civan arasındaki alacak meselesi yüzünden adamı Davut Yıldıza vurduttu. Civan Skandalında önemli rol oynayan ve bildiklerini mahkemede açıklayan eski eşi ve Dündar Kılıçın kızı Uğur Kılıçı 21 Ocak 1995de Uludağda öldürttü. 30 Mayıs 1995de İşadamı Emin Cankurtaranı vurdurdu.
Çakıcının MİT tarafından ASALAya karşı Lübnan ve Yunanistanda kullanıldığı iddialarına, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren "Devlet bu tür adamları yararlı olacaksa kullanır" diye yanıt verdi.

1 Mayıs 997de Flash TVde canlı yayına telefonla katılan Çakıcı, Türk Ticaret Bankasının Erol Evcile satışı için Özer Uçuran Çillerin, 20 milyon dolar komisyon istediğini söyledi. Çakıcının Ahmet Özala ait Kanal 6nın Mehmet Kurta satışını sağladığı, Çillerlere yakınlığı ile bilinen Mehmet Üstünkayayı; DYP Milletvekili Cavit Çağları öldürmek için adamlarını görevlendirdiği; eski çalışma arkadaşı Tevfik Ağansoyu öldürttüğü ortaya çıktı. İnterpol tarafından kırmızı bülten ile aranıyordu.

17 Ağustos 1998de Fransız Polisinin Niceda düzenlediği bir operasyon sonucu sahte pasaport ve silah ile yakalandı. Yanında Selçuk Ural-Canan Yaka çiftinin kızı Aslı Ural vardı.
Yakalandıktan sonra ortaya çıkan telefon görüşmeleri, Korkmaz Yiğit tarafından satın alınan Türkbank ihalesinin durdurulmasına, Yiğitin satın aldığı Milliyet gazetesinin satışının iptaline, Yiğitin cezaevine girmesine; ANAPlı bakan Eyüp Aşıkın bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifasına; MİT mensubu Yavuz Ataçın soruşturma geçirmesine ve emekliliğini istemesine ve 56. Hükümetin düşmesine sebep oldu. 1999 Haziranında Fransaya sahte kimlik ile giriş yapmasına ilişkin cezası dolunca kendi isteği ile Türkiyeye iade edildi.

İçerik Kelimeleri : Alaattin Çakıcı Hayatı, Alaattin Çakıcı Kimdir, Alaattin Çakıcı Otobiyografisi, Alaattin Çakıcı Nerede Doğdu, Alaattin Çakıcı Hangi Tarihte Doğdu

Reklam Verin / Hak ihlali Bildirimi  | Gizlilik Politikası

Sayfa Başına Git