VazgectimSenden

Ana Sayfa

Şiirler Biyografi Rüya Tabirleri Yerli Şarkı Sözü Yab. Şarkı Sözü

Forum

Yemek Tarifleri

E-Kart

Meslek Rehberi

İsim Anlamları

Testler

Aşk Doktoru Sanal Çiçek Çocuk Bölümü Bilgi Yarışması Resim Yükle Diğer Bölümler
Üye Ol

>> Üye Girişi Yap

 Biyografi Bölümü

   Bu Bölümümüzde Bulunan Toplam 3318 Biyografi 3286047 Kez Görüntülenmiştir.

Biyografi Ana Sayfa
Bütün Biyografileri Listele
Biyografi Nedir?

 

Ahmet Cevdet Paşa

Ahmet Cevdet Paşa

Ahmet Cevdet Paşa(1822 – 1895)

Osmanlı devlet adamı, tarihçi ve hukukçu. 12 ciltlik bir Osmanlı tarihi yazmış, Mecellenin hazırlanmasında önemli rol oynamıştır.
1822 – 1895 yılları arasında yaşamıştır. İlköğrenimini Lofçada yaptı. 1839da İstanbula gelerek Fatihteki Papasoğlu Medresesine girdi. Burada öğrenimim sürdürürken bir yandan da tarih, coğrafya, astronomi, matematik gibi alanlarda özel ders aldı ve Fransızca öğrendi. Medreseyi 1844te bitirdikten sonra Premedi (bugün Arnavutlukta) kazası kadılığına atandı. 1845te İstanbul ruüsu alarak müderris oldu. 1846da Sadrazam Mustafa Reşid Paşanın yanında görevlendirildi. Bu tarihten paşanın öldüğü 1858e değin hukuksal konularda danışmanlık yaptı. 1849da, olağanüstü görevle Bükreşte bulunan Fuad Efendinin (Paşa) yanma gönderildi. 1850de Meclis-iMaarif üyeliğiyle birlikte Darülmuallimin müdürlüğüne atandı. 1851de yeni kurulan Encümen-i Daniş üyeliğine getirildi. Bu kurul tarafından Osmanlı Devetinin 1774ten sonraki tarihini yazmakla görevlendirildi. 1855te vakanüvisliğe atandı. 1856da Galata kadısı oldu. 1857de "Mekke" payesi aldı.

Fransızca, Farsça öğrenmiş, bunun yanısıra matematik, felsefe, kozmoğrafya ve tabii ilimler üzerinde de çalışmış dönemin ünlü bir hukukçusudur. Kadılık, Divan-ı Ahkam-ı Adliye Reisliği yapmıştır.
“Mecelle-i Ahkam-ı Adliye” isimli hukuk metnini oluşturanların başında gelmiştir. Divan-ı Ahkam-ı Adliye Reisliği nazırlığı (bakanlığa) çevrilince ilk adalet bakanı olmuştur. Beş kez adalet bakanlığı, üç kez eğitim, iki kez evkaf, bir kez dahiliye, ticaret ve ziraat bakanlıklarında bulunmuştur. “Cevdet Tarihi” en önemli eseridir.İçerik Kelimeleri : Ahmet Cevdet Paşa Hayatı, Ahmet Cevdet Paşa Kimdir, Ahmet Cevdet Paşa Otobiyografisi, Ahmet Cevdet Paşa Nerede Doğdu, Ahmet Cevdet Paşa Hangi Tarihte Doğdu

Reklam Verin      |       Gizlilik Politikası      |       Hak ihlali Bildirimi      |       Site Kuralları

     Sayfa Başına Git