Üyelik İşlemleri

 

Biyografi Bölümü

   Bu Bölümümüzde Bulunan Toplam 3319 Biyografi 3535070 Kez Görüntülenmiştir.

Biyografi Ana Sayfa
Bütün Biyografileri Listele
Biyografi Nedir?

 

Adnan Adıvar

Adnan Adıvar

A. Adnan Adıvar

1881 yılında doğdu. Tıbbiyeyi bitirince (1905) Avrupaya kaçtı, Berlin Tıp Fakültesine iç hastalıkları asistanı oldu.1908den sonra İstanbula döndü, Tıp Fakültesine profesör, mütareke yıllarında Osmanlı Meclis-i Mebusanına İstanbul mebusu oldu. İstanbulun işgali üzerine eşi Halide Edip Adıvar ile Anadoluya geçti. Birinci Büyük Millet Meclisi hükümetinin sağlık bakanı oldu. Son yıllarında günlük gazetelerde yazılar yazdı. 1955 yılında öldü.

ESERLERİ

Osmanlı Türklerinde İlim
A. Adnan Adıvar
Remzi Kitabevi
Bu eseri okuyanlar, Osmanlı Türkiyesinde müspet ilimlerinin XIX.yüzyıla kadar ancak "Arap ve Fars dillerindeki ilim"in eksik ve bazen de yanlış bir devamından ibaret olup, ne muhteva, ne de metot bakımından "Yunan mucizesi"nin Doğuya geçmesiyle aldığı şekilden ayrı bir şekil olmadığını, ama bu ilimlerin, Batıdan fikir ve metot alarak, yeniliğe doğru yürüdüğü nadir safhalar oluşmuşsa, onların önemle beriltildiğini göreceklerdir.

İçerik Kelimeleri : Adnan Adıvar Hayatı, Adnan Adıvar Kimdir, Adnan Adıvar Otobiyografisi, Adnan Adıvar Nerede Doğdu, Adnan Adıvar Hangi Tarihte Doğdu

Reklam Verin / Hak ihlali Bildirimi  | Gizlilik Politikası

Sayfa Başına Git