Üyelik İşlemleri

 

Biyografi Bölümü

   Bu Bölümümüzde Bulunan Toplam 3319 Biyografi 3523012 Kez Görüntülenmiştir.

Biyografi Ana Sayfa
Bütün Biyografileri Listele
Biyografi Nedir?

 

Abdurrahman Gazi

Abdurrahman Gazi

Seyyid Abdurrahman Gazi Hazretleri, Tabiîni Kiramdan olup, Peygamber Efendimiz (s.a.s)in sahabesi ile görüşen çok bahtiyar zatlardan biridir. Medine asıllı olan şeyh, kısaca "Medişeyh" olarak anılır. Medine-i Münevvereden, Anadolunun İslamlaşması için, İslam ordularının Anadoluya yaptıkları seferlerine katıldığı ve burada şehit düştüğü bilinmektedir. Medineden gelmiş olması ve Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in temiz neslini temsil etmesi açısından ayrı bir hürmet gösterilmektedir. Tabiînden olan Seyyid Abdurrahman Gazi Hazretlerinin birçok kerametleri vardır. Doğum ve vefat tarihleri kesin olarak bilinmemektedir. Türbesi, Darendede asırlardır ziyaret edilen mekanlardandır.

Türbesi ve külliyesi Malatya-Darende karayolu üzerinde Darendeye 9 km mesafededir. Eski adı Medişeyh, yeni adı Karşıyaka köyünde medfundur. Medişeyh Türbesinin yeniden inşası Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından yaptırılmıştır. Yapının orijinalinde kerpiç ve ahşap malzeme kullanılmış iken, yenilenen binada taş malzeme kullanılmıştır. Mimari ve estetik bakımdan orijinal olan yeni binanın projesi, Yüksek Mimar-Mühendis Yücel Sarı tarafından hazırlanmıştır. Yeni inşa edilen külliye; türbe ve camii kısmı olmak üzere iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Lojman ve müştemilatı mevcuttur. Halen her türlü bakım ve onarım hizmetleri, merkezi Darendede bulunan Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından yapılmaktadır.

İçerik Kelimeleri : Abdurrahman Gazi Hayatı, Abdurrahman Gazi Kimdir, Abdurrahman Gazi Otobiyografisi, Abdurrahman Gazi Nerede Doğdu, Abdurrahman Gazi Hangi Tarihte Doğdu

Reklam Verin / Hak ihlali Bildirimi  | Gizlilik Politikası

Sayfa Başına Git