Üyelik İşlemleri

 

Biyografi Bölümü

   Bu Bölümümüzde Bulunan Toplam 3319 Biyografi 3535185 Kez Görüntülenmiştir.

Biyografi Ana Sayfa
Bütün Biyografileri Listele
Biyografi Nedir?

 

Abdurrahman Baturşah

Abdurrahman Baturşah

ABDURRAHMAN BATURSAH: KIRIM DAVAMIZDA BiR YILDIZ

Zafer KARATAY


Bir gün yolunuz, ystanbuldaki Millet ve Vatan caddelerini birbirine baglayan, Çapa Tip Fakültesinin batisindaki Tatlipinar Caddesine düserse, ona rastlayabilirsiniz. Olaganüstü bir durum olmadigi takdirde, her sabah saat 9.30 - 10.00 arasinda Tatlipinar caddesinin yokusunu ölçülü ve düzenli adimlarla agir, agir tirmanan, basinda Kirim kalpagi, kalpaginin kenarindan görünen saçlari agarmis, yillardir arkadaslik ettigi sigarasinin izlerini ak biyiklarinda tasiyan bu adam, Abdurrahman Batursahtir. Kirimi ve Kirim Tatar kalpagini tanimayanlar onu Türk ystiklal Savasina katilmis bir muharip gazi, bir Kuvva-yi Milliyeci sanabilir.

Abdurrahman Batursah, Tatlipinar Caddesinin Millet Caddesi ile birlestigi yere gelmeden önce saga sapar. Pazartekke Sokaginin basindaki ikinci apartmandan içeri girer. Bir süre sonra onu pencerede görürsünüz. Kirim Türkleri Kültür ve Yardimlasma Dernegi
ystanbul Subesi yazili tabelanin hemen üstündeki pencerelerin pervazlarindaki çiçekler, onun can yoldaslaridir, yalniz saatlerinin sevgilileridir.

Günün hangi saatinde giderseniz gidin, Kirim Dernegini tertemiz bulursunuz.

O kimdir? diye sorarsaniz, saatlerce anlatabilirim onun kim oldugunu. Ama kisaca onun Kirim ystiklal Davamizda gerçek bir yildiz oldugunu söyleyebilirim. Niçin mi? Vatan Kirima borcunu sonuna kadar ödedigi için. 1991 senesinden bugüne kadar bir gün olsun bile Vatan Kirima yaptigi hizmetlerden dolayi sikayetçi olmadigi için. Niçin mi? Vatan Kirima, halkina oradaki kardeslerine elinden geleni esirgemeden kismadan verdigi, gücünü sonuna kadar bu davanin istifadesine sundugu için.

Abdurrahman amcanin, Kirim davasinda aktif olarak mücadeleye atildigim ve neredeyse yirmi yili bulan süre içerisinde tanidigim binlerce insan arasinda müstesna bir yeri vardir. Çünkü o, kapasitesini yüzde yüz oraninda ve hiç bir karsilik beklemeden davamizin, halkimizin hizmetine sunan, sayili insanlardan birisidir.

Etrafimiza baktigimizda kaç kisi görebiliriz, her seyini millî Emel ugruna ortaya koyan? O ayda-yilda bir Kirimi hatirlamaz. Seneden seneye, Kirim gecelerinden tepreçlere, arada sirada bazi bir toplantilara katilanlardan degildir. O, hatta hiç derneklere ugramadan,
elini cebine atmadan, emegini, alin terinin bir damlasini bile bu dava ugruna dökmeden, hizmet edenleri tenkit edenlerden degildir. O, her bir sorumlulugu dernek yöneticilerine havale edenlerden de degildir. Abdurrahman amca Kirim davasini Kirim Dernegi baskan ve yöneticilerinin isi ve vazifesi olarak görmez. ysmail Bey Gaspirali gibi, milletin davasi olarak görür. Gerçek bir dava adami olarak, ferdî sorumlulugunu yerine getirenlerdendir.

Elbette, Kirim Davasi için yapilan en küçük bir hizmet bile kutsaldir. Ama onun hizmetlerini, onu diger hizmet verenlerden ve Vatan Kirim için bir seyler yapanlardan ayiran en önemli özelligi, dedigim gibi, elindeki imkanlari, yetenegini, akil ve beden gücünü yüzde yüz davanin hizmetine sunmasindadir.

Böyle bir insanin öz geçmisini merak edenler de olabilir:

Abdurrahman amca Bahçesarayin Kous köyünden. Kartbabasi Ali Odaman 1885de rahmetli olmus. Babasi Mehmet, Dereköylü Konsullar sülalesinden Topal Muhteremnin kizi Alime ile evlenmis. Aile 1922 senesinde Kirimdan Türkiyeye göç ediyor.
Kirimli Mehmet ve Alimenin ikisi kiz, alti çocugundan ikincisi Abdurrahman amca ve o 1926 senesinde Samsunda doguyor. Aile Samsun sehrinde ve köylerinde yasiyor. Baba Mehmet 1944 senesinde Hakkin rahmetine kavusmus.

Abdurrahman amcanin esinin hayat hikayesi de çok ilginç. 1917-1918 senelerinde Türk-Rus savasinda Erzurumlu bir Türk Ruslara esir düser ve esirlikteyken bir Kirim Tatar kiziyla evlenir. 1933 yilinda bu aile de Türkiyeye göç ediyor. Bu ailenin kizi Zöhre ile Abdurrahman amca 1951 senesinde evleniyor. Onlar, 1955 senesinde ystanbula göç ediyorlar. Dört çocugu, bes torunu olan Abdurrahman amca, emekli olana kadar pazarcilik yaparak hayatini namusuyla kazaniyor.

Onunla tanismamiz iste bu emekliye ayrildigi yillarda oldu. Tabiî ki ystanbuldaki dernegimizde. Onu ilk gördügümdü, biraz saskinlikla yüzünü inceledim. Tertemiz, masum bakislarinda insan sevgisi ve saygisi açikça belliydi. Beni asil sasirtan yani büyük fikir adami, atamiz ysmail Bey Gaspiraliya olan sasirtici benzerligiydi. ylk aklima gelen de, bir gün Kirim ile ilgili bir televizyon programi yaparsam, onu ysmail Bey Gaspirali rolünde oynatmaliyim düsüncesi oldu. Bu arzum da gerçeklesti. Abdurrahman amca 1993 yilinda TRT için hazirladigim Kirim Belgeselinde ysmail Bey Gaspirali olarak yer aldi.

Görüldügü gibi, o zengin bir insan degil. Bag-Kurdan emekli. yyi bir egitim yapma imkanini bulamamis. Ama, sanki Vatan Kirima hizmet terazisi gibi, İstanbuldaki dernegimizde daima vazifesinin basindadir. Yolunuz ystanbula düstügünde dernegimize bir
ugrayin, bir çayini, bir kahvesini için. Onun kalbinin, onun ruhunu aynasinda kendinizi bir görün.

Keske bütün cemiyet üyeleri Abdurrahman amca gibi olsalardi. Keske millî davamiz etrafinda onun gibi bir kaç yüz insan daha toplanabilseydi...

İçerik Kelimeleri : Abdurrahman Baturşah Hayatı, Abdurrahman Baturşah Kimdir, Abdurrahman Baturşah Otobiyografisi, Abdurrahman Baturşah Nerede Doğdu, Abdurrahman Baturşah Hangi Tarihte Doğdu

Reklam Verin / Hak ihlali Bildirimi  | Gizlilik Politikası

Sayfa Başına Git