Üyelik İşlemleri

 

Biyografi Bölümü

   Bu Bölümümüzde Bulunan Toplam 3319 Biyografi 3530254 Kez Görüntülenmiştir.

Biyografi Ana Sayfa
Bütün Biyografileri Listele
Biyografi Nedir?

 

Abdullah Baştürk

Abdullah Baştürk

1929da Yalovada doğan Baştürk gençlik yıllarından itibaren değişik işkollarında ça1ıştıktan sonra İstanbul Belediyesine sıhhi tesisatçı olarak girdi. Sendikacılığa 1962de İstanbu1 Belediyesi Fen İşleri Sendikasının genel sekreterliğine seçilerek başlayan Baştürk bir süre sonra Türk-İşe bağlı Genel-İş sendikasının başkanı oldu. Dönemin siyasİ ortamı içinde Türk-İşin mücadele tarzını yetersiz bulan Baştürk, "partiler üstü politikaya hayır" sloganıyla Türk-İş içinde muhalefet bayrağı açtı. 140.000 üyesiyle Türkiyenin en büyük sendikası olan Genel-İşin bu dönemde Türk-İşten kopmasına ve 1976’da DİSKe katılmasına öncülük etti; 1977 yılında da DİSK genel başkanlığına seçildi. 12 Eylül 1980’den sonra tutuklanarak 4 yıl cezaevinde kaldı. DİSK davasından önce 10. yıl mahkumiyet alan Baştürk, daha sonra Askeri Yargıtayın DİSKin kapatılma kararını kaldırmasıyla konfederasyonu tekrar örgütlemeye çalıştı.

Sendikacılığının yanı sıra politikayla da uğraşan Baştürk 1963te kısa bir süre TİP üyeliği yaptıktan sonra, 1967 de CHPye girdi ve bu partiden 1969 ve 1973 yıllarında iki kez milletvekili seçildi. 1987de de SHPden milletvekili seçilen Baştürk bu partiden kopan bir grup milletvekiliyle beraber HEPin kurucuları arasında yer aldı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfedarasyonu (DİSK) Genel Başkanı Abdullah Baştürk 21 Aralık………..…ta İstanbulda öldü.

İçerik Kelimeleri : Abdullah Baştürk Hayatı, Abdullah Baştürk Kimdir, Abdullah Baştürk Otobiyografisi, Abdullah Baştürk Nerede Doğdu, Abdullah Baştürk Hangi Tarihte Doğdu

Reklam Verin / Hak ihlali Bildirimi  | Gizlilik Politikası

Sayfa Başına Git