VazgectimSenden

Ana Sayfa

Resimler Yazılar Şiirler Hobby Astroloji Biyografi Atatürk Köşesi

Forum

Yemek Tarifleri

Avatar Arşivi

Emoji ifadeleri

İsim Anlamları

Testler

Yerli Şarkı Sözü

Yab. Şarkı Sözü

E-Kart Alışveriş Webmaster Hava Durumu Sanal Doktor Cins-i Latife Büyücülük Rüya Tabirleri
Aşk Doktoru Sanal Çiçek Çocuk Bölümü Bilgi Yarışması Meslek Rehberi Downloads Flashlar Resim Yükle
Üye Ol Aktif Konular Üyeler Arama

>> Üye Girişi Yap

 
 Tüm Bölümler
 Tez & Ödev
 simetrik denge ve asimetrik denge
 
Yazan  
BaL__GöZLüM
Torpilli Üye


Turkey
200 Cevap

  


sayın arkadaşlarım değerli öğretmenlerim
benim kuzene öğretmeni ödev vermiş simetrik denge ve asimetrik denge nedir diye internetten bakın demiş bizim şirkette filtre olduğundan konuyla ilgili bazı siteleri açamadım rica etsem tanımı olanlar elinde mevcutsa ekleyebilirlermi acebabenim_kalbimi_çaldın_sanma_benım_kalbım_zaten_yok
ösce
~ Kuyu Cadısı ~


Turkey
11330 Cevap

Simetrik denge: Resmiyetin, otoritenin vurgulana­cağı tasarımlarda tercih edilir. Diğer yandan simetri dürüst­lüğün, saygınlığın psikolojik simgesi olarak değerlendirilmek­tedir. Simetrik dengenin somut örneklerini doğada sık sık gö­rürüz. Örneğin İnsan gövdesi ve insan yüzü simetrinin en yakınımızdaki örnekleridir. Kitap, dergi, broşür gibi çok say­falı basılı materyallerde de simetrik denge uygumalanna çok sık rastlarız.

Simetri; dengeli parçalar, dengeli sayfalar, aşağı yukarı aynı boyda sağ, sol, alt, ve üst boşluklar demektir. Simetrik düzenlemeler günümüzün grafik tasarım uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Asimetrik denge, birbirine benzemeyen ya da eşdeğer olma­yan görsel unsurlar arasında dinamik bir denge ya da ya da düzen sağlayan bir kavram olarak ele alınmaktadır. Simet­rik dengede olduğu gibi asimetrik dengede de bir optik ağırlık merkezi vardır. Ama bu merkez geometrik merkezden farklı bir konumdadır. Asimetride, büyük yazı küçük yazıyı, büyük görsel öge küçük görsel öğeyi ezer ancak sayfada yine de bü­ünlük hakimdir.

Simetri de, asimetri de dostunuz ya da düşmanınız olabilir. Muhafazakar ve sakin bir imaj için simetriyi; çağdaş ye genç bir imaj için asimetriyi seçin.Simetride düzen ve kural, asi­metride rastlantı ve keyfilik egemendir. Simetri katılık ve sınırlılığı, asimetri ise hayatı, eğlenceyi ve özgürlüğü simgeler.

Bütün bu söylenenlere rağmen, denge hiç bir zaman bir deli gömleğine dönüştürülmemelidir. Yani hiçbir tasarım ilkesi kesin bir kural niteliğinde değildir. Tasarımcı, gerektiği haller­de optik dengelerle oynayarak ilgi çekmeye çalışabilir. Ancak bu bilinçli bir seçim olmalıdır.

İşine yarar umarım

BaL__GöZLüM
Torpilli Üye


Turkey
200 Cevap

çok teşekkür ederim çok sağol :)
ellerine sağlık

ösce
~ Kuyu Cadısı ~


Turkey
11330 Cevap

Rica ederim lafı bile olmaz

LoverSounD
mutlu ve umutlu


Turkey
6042 Cevap

değşen eğitim sistemi güzel olduğu kadarda çok ilginç.hiç duymadığımız kelimeler duyuyoruz artık.dün arkadaşımda ders çalışırken annanesi aradı.komşusunun kızı ilk okula gidiyomuş.hoca ödev vermiş.bizim bulmamızı istedi
ödevin konusuda çokgenlerle oluşan örüntüler
örüntüyü il kdefa duydum.allah yeni nesile kolaylık versin valla

BaL__GöZLüM
Torpilli Üye


Turkey
200 Cevap

haklısın valla ya bide evinde interneti olan var olmayan var dandik dandik ödev veriolar anlayamıyorum nasıl bi eğitim bu dersin yanında bide 5 yabancı ünlünün resimleriyle birlikte isimlerini istemiş napıcaklarsa akıl sır ermez.

_DOĞU$_
Melek Yüzlüsüne Kavuşan Üye210 Cevap

alıntı:

5 yabancı ünlünün resimleriyle birlikte isimlerini istemiş napıcaklarsa akıl sır ermez.

O nasıl ödev ya?
zzzzzz98
Yeni Üye


Turkey
1 Cevap

Ben kibar bir üyeyim!

KonyaliKiZZ
'M'utluluk :)


Belgium
20478 Cevap

alıntı:

Ben kibar bir üyeyim!

hööööh

   
 
 


Bölüm atla:

Reklam Verin | Reklam Alın | Gizlilik Politikası | Hak ihlali Bildirimi | Site Kuralları

     Sayfa Başına Git