VazgectimSenden

Ana Sayfa

Resimler Yazılar Şiirler Hobby Astroloji Biyografi Atatürk Köşesi

Forum

Yemek Tarifleri

Avatar Arşivi

Emoji ifadeleri

İsim Anlamları

Testler

Yerli Şarkı Sözü

Yab. Şarkı Sözü

E-Kart Rüya Tabirleri Webmaster Hava Durumu Sanal Doktor Cins-i Latife Büyücülük Resim Yükle
Aşk Doktoru Sanal Çiçek Çocuk Bölümü Bilgi Yarışması Meslek Rehberi Downloads Flashlar
Üye Ol

>> Üye Girişi Yap


Alerjiler  ishal  Baş Dönmesi  Doğum  Kabakulak  Şeker Hastalığı  Hamilelik  Ayak Bileği  Kadın Hastalıkları

Romatizma  Baş Ağrıları  Karaciğer Kanseri  Çocuk Hastalığı  Göz Hastalıkları  Gebelik  Sarılık

Hıçkırık  Ağız ve Diş Bakımı  Kulak Burun Boğaz  Mantar  Damar Sertliği  Böbrek Taşı  Hakkında

 

Sedef Hastalığı  Uçuk  Rahim  ideal Kilo ve Beden Kitle İndeks Hesabı  Vücut Yağ Oranı  Aşı Takvimi

Sarılık sağlığı, sarılık hastalıkları, sarılık tedavisi ve şifalı bitkiler

           Sarılık

           Hepatit genel anlamda halk arasında sarılık olarak bilinir. Karaciğer harabiyeti yapan ciddi bir sağlık problemidir.

           Hepatit A virüsü fekal ve oral yolla bulaşabilen bir hastalıktır. Kişiler arası temasla yada hastalık etkeni taşıyan dışkı ile kontamine olmuş sularla yada besinler ile bulaşır. Kontamine yani bulaşıma uğramış tüm sular, hastalığın yayılması için tehlike arz eder. Hepatit A Virüsü'nün göl suyunda 4 haftaya kadar yaşayabildiği bilinir. Hastalığın kuluçka dönemi 14-15 gündür. Hastalığın teşhisi kan testleri ile anlaşılır va hastalıktan kurtulmak 3 ayı bulur. Hastalık daha çok sağlık koşulları uygun olmayan ortamlarda yaşayan insanlarda görülür. Sağlık mensupları, gıda sektöründe çalışanlar, çocuklar, askerler, seyahat edenler, yuvada okuyan çocuklar risk altındadır ve aşılanmaları gereklidir.

           Hastalığın belli bir tedavisi yoktur. Belirtiler soğuk algınlığı belirtileri ile aynıdır. Bulantı, ateş, ishal en net belirtilerdir. Sarılık, ilk olarak gözlerin beyazında sararmalar olarak gözükeblir. Sarılık hastalığı esnasında idrar rengi koyulaşır, dışkının rengi açılır. Hasta, doktor gözetiminde yatak tedavisi ve uygun ilaçlar ile tedavi edilir.

           Safranın kana karışıp, bütün dokuları hatta göz aklarını bile sarıya boyaması ile ortaya çıkan bir hastalık belirtisidir. Tıp dilinde ikter denilen sarılığın üç çeşidi vardır. - Hemolitik sarılık Kandaki alyuvarların tahrip olması sonucu safra, kana karışır. Hastanın idrar rengi normal, büyük tuvaleti ise koyudur. - Hepatik sarılık : Bir virüsün neden olduğu karaciğer iltihabıdır. Karaciğer hücreleri şişer ve safra yolları tıkanır. Belirtileri, yavaş yavaş görülür. Hastada ateş, iştahsızlık, ishal ve kusma vardır. En çok görülen sarılık çeşidi budur. - Obstrüktif sarılık : Nedeni, safra kanallarının tıkanmış olmasıdır. Ortak belirtileri ise şunlardır. Hastalığın neden olduğu sarı renk, önce göz aklarında görülür. Sonra yüz, boyun, gövde, kol ve bacaklara kadar yayılır. İdrarın rengi sarı ile koyu kahverengi arasında değişir. Ciltte de kaşıntı vardır. Büyük abdest, kil renginde ve fena kokuludur. Tedavinin ilk şartı, yatak istirahatidir. Sıkı bir perhiz uygulanır.

 

           Yenidoğan bebeklerde sarılık neden olur, bu durumda ne yapmak gerekir?
           Sarılıkla en çok diyabetik annelerin bebeklerinde, yapay sancıyla doğmuş bebeklerde, kilo kaybının fazla olduğu bebeklerle en sık da erkek bebeklerde karşılaşılır. Henüz bir kaç günlük bebeklerde sarılık görülebilir ve bir iki hafta içinde de iyileşme gösterir. Ancak premature bebeklerde sarılıkla karşılaşılması diğerlerine oranla bir süre daha geç olur ve iyileşmesi de bununla birlikte daha uzun sürer.

 
 


Reklam Verin | Reklam Alın | Gizlilik Politikası | Hak ihlali Bildirimi | Site Kuralları

     Sayfa Başına Git