VazgectimSenden

Ana Sayfa

Resimler Yazılar Şiirler Hobby Astroloji Biyografi Atatürk Köşesi

Forum

Yemek Tarifleri

Avatar Arşivi

Emoji ifadeleri

İsim Anlamları

Testler

Yerli Şarkı Sözü

Yab. Şarkı Sözü

E-Kart Alışveriş Webmaster Hava Durumu Sanal Doktor Cins-i Latife Büyücülük Rüya Tabirleri
Aşk Doktoru Sanal Çiçek Çocuk Bölümü Bilgi Yarışması Meslek Rehberi Downloads Flashlar Resim Yükle
Üye Ol

>> Üye Girişi Yap


  Hobby  
Biraz Bİlgi
El aslında gözden daha hızlı değildir...
Sihirbazın yeteneği, belli bir anda izleyicilerin dikkatini kendi istediği noktaya odaklayabilmektedir. Sihirbazlığın başarısı, gerçek gibi görünen illüzyonlar yaratma yeteneğinde yatar.

Binlerce yıl, sihirbazların ve büyücülerin doğaüstü güçlerden yararlanarak doğal güçler üzerinde kontrol sağlayabildiğine inanıldı. Bu nedenle sihir ile din arasında yakın bir ilişki olduğu düşünülmüştü. Bir kralın kişisel sihirbazları güya yağmur yağdırabiliyor, düşmanları savuşturabiliyor, hastalıkları önleyip iyileştirebiliyor, saldırıya geçen bir orduya büyü yapabiliyor ve daha da önemlisi tanrıların sevgisini kazanabiliyordu.
Tarihi büyücülerin zamanından Harry Blackstone, Jr., Doug Henning, ve David Copperfield gibi usta illüzyonistlerin bugünkü başarılarına dek uzanan sihirbazlık, artık dini ayinlerdeki cazibesini yitirip bir eğlence aracı haline dönüştü. MÖ 2494 yılında ölen Pharaoh Cheops ın huzurunda yapılan gösterilerin ayrıntılarını veren antik Mısır kayıtları bulunmaktadır.

4. yüzyılda Hıristiyanlık Roma İmparatorluğunun hakim dini olduğunda, tüm sihirbazlara karşı savaş açıldı. Sihirbazlık neredeyse her yerde yasaklandı. Daha sonra Orta Çağlarda sihirbazlar cadılıkla, büyücülükle ve şeytana tapmakla suçlandılar. Genellikle hapse atıldılar ve bazen de idam edildiler. Arada sırada halka gösteri yapıyorlardı ama hokkabazlar ve sihirbazlar gibi seyahat eden göstericilerin Rönesans a kadar kraliyet ailesinin, soyluların ve hatta din adamlarının önünde gösteri yapması mümkün olmadı. 16. yüzyıla gelindiğinde, kart hileleri yapan, beyin okuyan ve nesneleri yok eden profesyonel sihirbazlar ortaya çıktı.
Günümüzde, el çabukluğu olan kişilere göz hilelerini anlatan bir çok sihirbazlık kitabı bulunuyor. Oysa Rönesans ta bu tür kitaplar yoktu. İllüzyonistler meslek sırlarını bir nesilden diğer nesle aktarıyorlardı.
Sihirbazlık hakkındaki kitaplar 16. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkmaya başladı. İlk kitaplardan birisi 1584 yılında Fransa da basılmıştır: Jean Prevost un yazdığı Kolay Fark Edilmeyen Hoş Hilelerin ilk Bölümü . İlk İngilizce kitap 1612 de basıldı: Hokkabazlık Sanatı . Sihirbazlığın maskesini düşüren kitaplar da basıldı. Reginald Scot 1584 yılında İngiltere de, Büyücülüğün Keşfi adlı kitabı yayınladı. Amacı, zamanının el çabukluğu olan sanatçılarını herkese duyurmaktı.
18. yüzyıl Avrupa sında sihirbazlık bir eğlence anlayışı olarak kabul edilmişti. En ünlü illüzyonistlerden bir tanesi Baron Wolfgang von Kempelen. 1770 yılında, tüm rakiplerini yenen otomatik bir satranç oyuncusu yarattı. 1783 yılında Benjamin Franklin makine ile bir maç yaptı ve kaybetti.

GÖSTERİ HİLELERİ:

Bir sihirbaz, imkansızı gerçekleştiriyormuş numarası yapan bir aktördür. En fazla bilinen numara, nesneleri ve insanları kaybetmek, sonra ortaya çıkarmaktır. Bazı illüzyonlar için sihirbaz mekanik veya bilimsel yardımlar alır. Sihirbaz bazı illüzyonlar için mekanik veya bilimsel desteğe ihtiyaç duyar. Örneğin ateş yutanlar, özeli olarak kimyasallarla işleme tabi tutulmuş gevşek dokunmuş ip kullanırlar. İp, ağza yerleştirilmeden önce kor haline getirilir ancak ağız açılıp bir miktar hava üflenmeden filli olarak yanmaz.
Bir sihirbazın, seyircinin neler olup bittiğini anlamamasını sağlaması çok önemlidir. Bu aldanma psikolojisidir. Seyircinin dikkati kontrol altına alınabilirse sihirbaza sadece birkaç el becerisi ve bazı araçlar yeterli olacaktır. Zihnin aldatılması gözlerin aldatılması kadar önemlidir. İnsanların dikkati metotlar kullanarak dağıtılabilir. Örneğin mekanik bir numara sırasında, sihirbaz el çabukluğu ile ilgili sözler söyleyebilir veya çeşitli sihirli sözler edebilir ancak mekanikten asla bahsetmez. Robert Houdini dünyanın en güçlü adamının bile kaldıramayacağı ahşap kutuyu kaldırarak bu konuda ne kadar başarılı olduğunu ispat etmiştir.
Sihirbazlık psikolojisinde bir diğer önemli unsur da zamanlamadır. Hareketin yapılış biçimi ve süresine bağlı olarak bir sihirbaz, kitleleri yaptıklarıyla veya yaptıklarını fark etmemelerini sağlamasıyla etkileyebilir.
El çabukluğu ağır ve nazikçe yapılmalıdır. Sihirbaz, ellerinin hızı hakkında konuşarak kitleyi yanıltabilir ve böylece onların sadece hızlı hareketleri seyretmek üzere tetikte kalmasını sağlayabilir. Böylece seyirciler, numaranın aslında ne kadar kolay yapıldığını anlamazlar.

Sihirbazların numaralarını yapmalarına yardımcı olmak üzere sayısız araç tasarlanmıştır. Bunların çoğu seyirciler tarafından görülmezler. Seyircilerin gördüğü araçlardan bazıları aslında numaranın yapılışıyla belki de en az ilgili olanlarıdır. İnsanların veya büyük hayvanların rol aldığı numaralar sadece sahnede gerçekleştirilebilir ve bunun için özel, hatta hantal aletler gerekir.

Sihirbazlarda belli konularda uzmanlaşma eğilimi vardır. 19. yüzyılda yaşamış bir Alman olan Alexander Herrmann genellikle küçük numaralar yapmıştır. Harry Kellar, Thurston, Dante, ve David Copperfield gibi isimlerin meşhur olmasının nedeni bir insanı uçurma veya devasa nesneleri yok etme gibi büyük illüzyonlar yapmaları nedeniyle meşhur olmuşlardır. Copperfield in yaptığı en inanılmaz gösterilerden biri Özgürlük Heykelini yok etmesi olmuştur. Amerikalı Thomas Nelson Downs, uzmanlık alanı olan bozuk para numaraları nedeniyle "bozuk para kralı" olarak anılmaktadır. İngiltere, Birmingham lı Gus Fowler, sadece kol ve duvar saatleriyle numaralar yapmıştır. Houdini fantastik kaçışlara ağırlık verirken, Dunninger inanılmaz zihin okuma numaralarıyla insanları büyülemiştir.

Sihir hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler, tanınmış bir Amerikalı sihirbaz olan milbourne Christopher in "Sihrin Resimli Tarihi" (Crowell 1973) adlı kitabı mutlaka okumalıdır. Sihirbazlık hakkında daha pek çok öğretici kitap bulunmaktadır.


Reklam Verin | Reklam Alın | Gizlilik Politikası | Hak ihlali Bildirimi | Site Kuralları

     Sayfa Başına Git