VazgectimSenden

Ana Sayfa

Resimler Yazılar Şiirler Hobby Astroloji Biyografi Atatürk Köşesi

Forum

Yemek Tarifleri

Avatar Arşivi

Emoji ifadeleri

İsim Anlamları

Testler

Yerli Şarkı Sözü

Yab. Şarkı Sözü

E-Kart Alışveriş Webmaster Hava Durumu Sanal Doktor Cins-i Latife Büyücülük Rüya Tabirleri
Aşk Doktoru Sanal Çiçek Çocuk Bölümü Bilgi Yarışması Meslek Rehberi Downloads Flashlar Resim Yükle
Üye Ol

>> Üye Girişi Yap


  Hobby  
PİPONUN ÖYKÜSÜ
Fransa nın Jura dağı eteklerinde Saint Claude nin köylerinde pipo yapımının en eski ustaları bulunmaktadır. İlk önce Ateşle Pişirdikleri Çamurdan ticari amaçlı pipo üretmişler; fakat çok hassas olan kil hem ısınmış, hemde çabuk deforme olmuştu. Bunun üzerine mobilya şehri olan Saint Claude de ahşap üzerine yapılan araştırmalar Erica Arborea nın ateşe dayanıklı ve kendini koruyan bir sisteme sahip olduğunu gösterdi. Ve taştan, çamurdan yapılan pipoların yerine 1855-1859 yılları arasında Erica en mükemmel materyal olarak kabul edildi. Bu bilgiler Fransa`da şehir kütüphanesinde mevcuttur.

Ayrıca bir Fransız (Francois Comoy) hakkında piponun imalatını yaptığı hususunda bilgilerde mevcuttur. Francois Comoy 1825 te kilden yaptığı pipoların atölyesini Saint Claude de kurmuştu. 23 sene sürdürdüğü bu iş, Comoy un oğlunun 1848 de ilk kez gülkökünü pipo yapımında kullanmasıyla farklı bir boyut kazandı ve Erica piponun tarihi süreci başlatmış oldu.

Yine bir araştırmaya göre, Ulysse Courrieu isminde bir ustanın Saint Tropez in Cogolin köyünde 1802 den beri bu kökü pipo yapımında kullandığı kaynaklardan tespit edilmiştir. Bir de kuzey İskandinav ülkelerinde (Adalar, Hollanda, İngiltere, Danimarka,
İrlanda) ve kuzey buzulları (Kanada) yakınlarında 1900 lü yıllardan sonra çok yaygın bir şekilde kullandığı biliniyor."


Reklam Verin | Reklam Alın | Gizlilik Politikası | Hak ihlali Bildirimi | Site Kuralları

     Sayfa Başına Git