VazgectimSenden

Ana Sayfa

Resimler Yazılar Şiirler Hobby Astroloji Biyografi Atatürk Köşesi

Forum

Yemek Tarifleri

Avatar Arşivi

Emoji ifadeleri

İsim Anlamları

Testler

Yerli Şarkı Sözü

Yab. Şarkı Sözü

E-Kart Alışveriş Webmaster Hava Durumu Sanal Doktor Cins-i Latife Büyücülük Rüya Tabirleri
Aşk Doktoru Sanal Çiçek Çocuk Bölümü Bilgi Yarışması Meslek Rehberi Downloads Flashlar Resim Yükle
Üye Ol

>> Üye Girişi Yap


  Hobby  
PARANIN YAPILIŞ ÖYKÜSÜ
Öykü; Sanat Atelyesinde başlıyor...

Önce gerekli araştırmalardan sonra eskiz çalışması yapılarak işe başlanır. Hazırlanan eskizin plasterine (çamura) işlenir.

Plasterin çalışması tamamlanan rölyef, alçı kalıbından çıkarılır ve alçıya dökülen rölyef üzerinde heykeltraşın yeniden çalışmaya başlar.


Alçı kalıptan akrilik kalıba geçiş yapılır, kalıp, pantograf makinesine okutulur. Ana kalıbın (master kalıp) üretilmesi ardından ana kalıbın üzerinde son çalışmalar yapılır.

Kalıp Atelyesinde uygulama kalıplarının hazırlanmasının ardından kalıbın istenilen sertliğe getirilmesi çalışmasına (Isıl İşlem) başlanır.

Baskı yapılacak kalıp üzerinde, son işlem olan parlatma çalışmasının yapılır. Sanat Atelyesinde başlayan bu işlem bir yandan sürerken, Darphane nin bir başka bölümünde de paraların üretileceği metalle ilgili çalışmalar çoktan başlamış durumda.

Önce, kararlaştırılan alaşım hazırlanır ve dökülür. Dökümden çıkan parçanın, Hadde Atelyesinde istenilen kalınlığa çekilir. Haddeden istenilen kalınlıkta çıkan metal şeritlerin, kararlaştırılan çapta doğranır (pulların elde edilmesi).

Para pullarının metal streslerinin alınarak baskıya uygun hale getirilmesi için tavlanması ve kimyasal atıkların temizlenmesi için yıkanması gerekmektedir.

Baskıya girmeden önce, ayna parlaklığına getirilir. Bu işlemin ardından artık paralar baskıya girmeye hazırdır.

Özel kaplarına yerleştirilen paralar, kalite kontrolünden geçirilir ve nihayet ambalajlanarak, satış için mağazaya gönderilir.


Reklam Verin | Reklam Alın | Gizlilik Politikası | Hak ihlali Bildirimi | Site Kuralları

     Sayfa Başına Git