VazgectimSenden

Ana Sayfa

Resimler Yazılar Şiirler Hobby Astroloji Biyografi Atatürk Köşesi

Forum

Yemek Tarifleri

Avatar Arşivi

Emoji ifadeleri

İsim Anlamları

Testler

Yerli Şarkı Sözü

Yab. Şarkı Sözü

E-Kart Alışveriş Webmaster Hava Durumu Sanal Doktor Cins-i Latife Büyücülük Rüya Tabirleri
Aşk Doktoru Sanal Çiçek Çocuk Bölümü Bilgi Yarışması Meslek Rehberi Downloads Flashlar Resim Yükle
Üye Ol

>> Üye Girişi Yap


  Hobby  
GİZEMLİ MİNERAL : LÜLETAŞI
Dünya rezervinin yüzde 70 i Türkiye de bulunan 5000 yıllık bir doğa harikası mineral. Yüzyıllardır dışarıya ihraç ettiğimiz, tanımadığımız ve kıymetini bilmediğimiz bir cevher. Usta ellerde yeniden hayat bulan bu gizemli taşı ne kadar tanıyoruz? İşte Avrupa ülkelerinde deniz köpüğü adıyla bilinen lületaşının öyküsü…

Lületaşı magnezyum ve silisyum esaslı ana kaya parçalarının yerin değişik derinliklerindeki başkalaşım katmanları içinde, hidrotermal etkilerle hidratlaşması sonucu meydana gelir.

Lületaşının bilimsel ismi sepiyolittir. Sepiyolit 2 MgO, 3 SiO2, 2 H2O bileşiminde magnezyum silikat mineralidir. Kuru iken suda yüzer. Sertliği 2-2,5, yoğunluğu 1-2gr/cm3 arasında değişmektedir. Nemli olduğunda kaygan görünümlü, çok ince taneli, kile benzer, kompakt ve beyaz krem renklidir. Lületaşının toprak içindeyken temizliğini, çıkarıldıktan sonra kolay işlenmesini gözenekli yapısının tuttuğu bu doğal nem sağlar. Doğrudan ya da işlendikten sonra kurutulan lületaşı kaybettiği nem arasında hafifler ve önemli bir direnç kazanır.
Elektromikroskop çalışmaları sonucu iki türlü sepiyolite rastlanmıştır; Alfa ve Beta sepiyolit. Alfa sepiyolit olan lületaşı bir yarı kıymetli taşken, beta sepiyolit olan sepiyolitik kil bir sanayi madenidir.

Lületaşı uzun yılların denemeleri sonucu 6 cinse ayrılmıştır. Bu cinslerde aralarında çeşitli türlere ayrılmış bulunmaktadır. Bu ayrımın ana cinsleri önem cinsleri şöyle sıralanabİlir.
1-SIRALAMALI- Pipo yapımında kullanılır.
2-BİRİM BİRLİK- Biblo ve pipo yapımında kullanılır.
3-PAMUKLU- Kadın piposu yapımında kullanılır. (Pipo yapımına en elverişli türdür)
4-DANELİ- Kadın piposu yapımında kullanılır.
5-ORTADÖKME- Tespih yapımında kullanılır.
6-CILIZ- Nikotin emici astar yapımında kullanılır.
Cılız dışında kalan çeşitler kendi aralarında da ayrıca 12 şer çeşide ayrılırlar. Her cinsin 1 den 7 ye kadar olan türleri iyi 7-10 arası orta 10-12 arası türler düşük kalitelidir.

Lületaşı Pipolar
Lületaşı pipolar keşfinden bu yana, tiryakiler arasında lüks pipo olarak görülmüştür. Gerçek bir tiryaki bir gün ona sahip olmak ister. Görünüm ve lezzet açısından şarap gibi zaman geçtikçe gelişir ve eskidikçe değerlenir. Çok hafiftir ve kendine özgü bir kokusu vardır.

Lületaşı nasıl işlenir?
Madenden çıkarılan lületaşı temizlenir. Özel bir süreçle yumuşatılan lületaşı, özel bir bıçakla oyularak pipo haznesi haline getirilir, özel bir cins su kamışıyla parlatılır. Daha sonra ispermeçete ve balmumuna daldırılarak sertleştirilir. Son aşamada da pipo haznesine sapı takılır.


Reklam Verin | Reklam Alın | Gizlilik Politikası | Hak ihlali Bildirimi | Site Kuralları

     Sayfa Başına Git