VazgectimSenden

Ana Sayfa

Resimler Yazılar Şiirler Hobby Astroloji Biyografi Atatürk Köşesi

Forum

Yemek Tarifleri

Avatar Arşivi

Emoji ifadeleri

İsim Anlamları

Testler

Yerli Şarkı Sözü

Yab. Şarkı Sözü

E-Kart Alışveriş Webmaster Hava Durumu Sanal Doktor Cins-i Latife Büyücülük Rüya Tabirleri
Aşk Doktoru Sanal Çiçek Çocuk Bölümü Bilgi Yarışması Meslek Rehberi Downloads Flashlar Resim Yükle
Üye Ol

>> Üye Girişi Yap


  Hobby  
Houdini Ve Sonrası:
Gerçek adı Erik Weisz olan Houdini Budapeşte de, Macaristan da doğmuştu. Sihirbazlığa başlamadan önce bir trapez ustasıydı. Houdini, gösterilerine 1890 larda başladı. Dünya çapındaki ünü şaşırtıcı kurtuluşlarından geliyordu. Kurtuluş rutinlerine deli gömleklerinden ve kelepçelerden kurtularak başladı. Daha sonra hayli zor bir gösteriyi gerçekleştirmeye başladı. Bu gösteride, zincirlerle bağlanıp bir kutunun içine konuyor ve kutu kilitleniyor, halatlarla bağlanıyor ve suyun içine atılıyordu. Kariyerinin son dönemlerinde Holywood a gitti ve Korkunç Oyun, Korku Adası, ve Uzaktan Gelen Adam gibi filmlerde oynadı.

20 yüzyılın ilk yıllarında gösteriler yapan diğer iki büyük sihirbaz da Harry Blackstone ve onun rakibi Dante idi. Blackstone (Henri Bouton), 1885 yılında Chicago da doğmuştu. Dante (Harry Alvin Jansen) ondan üç yıl önce Danimarka da doğmuştu ve 6 yaşında Amerika ya gelmişti. Bouton, 1917 yılında Blackstone adını aldı. Vodvilde, tiyatrolarda ve kendi şovunda çalıştı. En sevilen illüzyonlarından bir tanesi "ortadan kaybolan at" idi. Aynı zamanda, en eski illüzyonlardan biri olan Kızılderili ipi numarasını kullandı. Houdini gibi o da kurtulma sanatçısıydı Blackstone, ömrünün son dönemlerinde II Dünya Savaşına katılan askeri birlikleri dolaştı, kendi radyo şovunu yaptı ve televizyondaki varyete şovlarına çıktı. Oğlu Harry Blackstone, Jr. (1933 doğumlu), sahne ve televizyon göstericisi olarak babasının yerini aldı.

Dante, gösterilerine 1902 yılında başladı ama 1923 yılına kadar sahne ismini kullanmadı. 1923 yılında arkadaşı ve ortağı Thurston kendisine Dante adını taktı. Bir sihirbazlık şovu ile dünyayı dolaştı ve Blackstone gibi televizyona çıktı.

1940 larda, Amerika Birleşik Devletlerinde sihirbazlık alanında en çok bilinen isim zihin okuyucu Joseph Dunninger ın ismiydi. Sihirbazlığa kart hileleri ve başka illüzyon numaraları yaparak başladı ama kısa bir süre sonra zihin okuma yeteneklerinin insanları daha fazla etkilediğini anladı. 1943 yılında başlayan bir radyo şovu ile tüm ülkede tanındı. Onu, bir başka zihin okuyucu olan "Şaşırtıcı Kreskin" (George Kresge, Jr.), izledi. Kreskin de hipnotizma gösterileri yapıyordu. Kreskin kulüplerde çalıştı ve ama onun ünlü olmasını sağlayan şey televizyon gösterileriydi.

Amerika Birleşik Devletlerinde çok az tanınan çok sayıda sihirbaz, kendi ülkelerinde ve Avrupa da ün kazandılar. Bunlar arasında Alman Kalanag (Helmut Ewald Schreiber); Protul Hintli Chandra Sorcar; Rus Emil Kio; İtalyan Raffael Chefalo; Finlandiyalı Julius Sundman; ve Fu Manchu (David Bamberg) bulunuyordu.

20. yüzyılın son çeyreğinde Doug Henning ve David Copperfield, sihirbazlık gösterilerini yine ilgi çekici hale getirdiler. Kanada doğumlu Henning in yıldızı 1974 yılında Broadway de sahneye koyulan Sihirbazlık Gösterisi adında bir rock müzikalinde parladı. Modalarının geçtiğini düşünerek kompleks mekanik cihazlar kullanmaktan kaçınıyordu. 1975 yılında televizyondaki Sihir Dünyası programına çıktı. Houdini in kurutuluş numaralarından birkaçını kopyaladı ve inandırıcı bir havaya yükselme illüzyonu gerçekleştirdi.
David Copperfield, 1957 yılında doğmuştu ve sihirbazlığa 12 yaşında başlamıştı. Amerikan Sihirbazları Birliğine kabul edilen en genç üyeydi. Şovlarında birçok numara sergiliyordu ama insanların dikkatini, kurtulma numaraları sergileyerek ve büyük nesneleri kaybederek çekti. İlk önemli illüzyonlarından bir tanesi pistteki bir uçağı kaybetmekti. 1987 yılında, Alcatraz hapishanesinde çok iyi korunan bir hücreden kaçma gösterisini sahneledi. 1970 lerin sonlarında her yıl David Copperfield ın Sihirbazlık Numaraları adlı gösteri ile televizyona çıktı.
 


Reklam Verin | Reklam Alın | Gizlilik Politikası | Hak ihlali Bildirimi | Site Kuralları

     Sayfa Başına Git