VazgectimSenden

Ana Sayfa

Resimler Yazılar Şiirler Hobby Astroloji Biyografi Atatürk Köşesi

Forum

Yemek Tarifleri

Avatar Arşivi

Emoji ifadeleri

İsim Anlamları

Testler

Yerli Şarkı Sözü

Yab. Şarkı Sözü

E-Kart Alışveriş Webmaster Hava Durumu Sanal Doktor Cins-i Latife Büyücülük Rüya Tabirleri
Aşk Doktoru Sanal Çiçek Çocuk Bölümü Bilgi Yarışması Meslek Rehberi Downloads Flashlar Resim Yükle
Üye Ol

>> Üye Girişi Yap


  Hobby  
KİMYASALLAR VE EKİPMAN
İlk adım olarak ekipman ve karışım maddelerini tanıtıyoruz. Yeni başlayanlar için…

Bira Tenceresi: İlk ihtiyacımız 3-4 galonluk (yaklaşık 11-15 litre) bir kap. Bira karışım maddelerini pişirmek üzere kullanacağız. Paslanmaz çelik, alüminyum veya mine bir malzeme olması uygun. Karıştırma işlemi için plastik veya metal bir kaşık yeterli olacaktır.

Temel Fermenter: 5-6 galon (yaklaşık 19-22lt.) carboy veya bira fermenteri, karışım kaynadıktan sonar fermante olabilmesi için gereklidir. Bir grup 5 galon (yaklaşık 19 lt.) bira ürettiği için ve biranın fermantasyon için ekstra hacme ihtiyacı olduğu için, 6 galonluk (yaklaşık 22 lt.) fermanter öneriyoruz.

Plastik yerine cam carboy önerilmesinin 2 nedeni vardır: Birinci olarak cam sayesinde fermantasyon prosesini tamaen izleyebilmek mümkün. İkinci neden ise plastiğin cama oranla çok zor steril olmasıdır. Plastik yapısı gereği bir bakteri tuzağıdır. Ve bakteriler biranın tadını bozup çürütür.

Şişeleme Kovası

Sifonlanmış fermante edilmiş birayı 5 galonluk (yaklaşık 19 lt.) bir kaba konur. Bu kovadan şişelere sifonlanır.

Sifon

Biranın bir kaptan diğerine transferinde sifon kullanılır. Bir çok durumda ihtiyaç duyulur sifona. İlk olarak fermantasyon bittikten (7-10 gün) sonar sifon kullanılır. Biranın tamamı şişeleme kovasına sifonlanır. Yalnız fermenterin dibinde 2-3cm bira mayası bırakılır.

Sifonu ikinci kaptan şişelere bira aktarırken kullanırız.

Huni

Huniye bira karışım maddelerini cam carboya dökerken ihtiyaç duyarız. Ayrıca parçaların straining veya sparging inde kullanabiliriz.

Hava Valfi (Fermantasyon Valfi)

Hava valfi, hava geçirmez bir alan yaratarak CO2 in çıkışına imkan tanırken yabancı maddelerin fermentere girmesine engel olur.
Hava valfinin kısmen su dolu olması gerekir. Carboyun ise bir stoppere ihtiyacı vardır.
Kapak Takıcı (capper)
Bu araç şişelerin tepesine kapak takmaya yarar. Aracın sert bir sıkıştırmasıyla, kapak, şişedeki lezzetin ve karbonasyonun mühürlenmesini sağlayacaktır.

Şişeler/Kapaklar

5 galonluk (yaklaşık 19 lt.) bira grubu 2-2.5 kasa bira üretilmesini sağlar. (48-60 şişe) Kahverengi, yeni eski veya yeniden dönüştürülmüş şişeler kullanılabilir. Şişeler çevrilerek açılır olmamalı klasik tipte olmalıdır. Tüm şişeler şişelemeden once iyice steril edilmeli ve içileri her türlü pislikten arındırılmalıdır. Kapaklar yeni satın alınmalıdır.

Şişe Yıkayıcısı (İsteğe Bağlı)

Bu şekilde şişelerin temizliği ve sterilizasyonu daha hızlı bir şekilde yapılabilir. Musluğa bağlı olarak, yıkayıcı, şişelere derişik su spreyler.

Sıhhileştirme

Diğer temizleyicilerin içinde önerilen iyot bazlı temizleme malzemeleridir. İyotlu solüsyonlara batırılmış bir ekipmanda tüm bakteriler tamamen yok olacaktır. Antibakteriyel sabun ve klorlu beyazlatıcılar diğer alternatifler olabilir. Fakat ekipman temizlemeden sonra temiz suyla durulanmak zorundadır.

Hidrometere

Bu araç biranın içindeki alkol miktarını ölçer ve biranın fermante olduğunu ve şişelenebileceğini belirler. Hidrometre belli bir ağırlık, kalınlık, yoğunluk ve biranın içerdiği potensiyel alkol miktarını ölçer.

YA DA
Bira Alet Takımı

Yeni başlayanlar için bulunabilecek bira takımlarında 5 galon (yaklaşık 19 lt.) bira yapabilmek için gerekli tüm karışım maddelerini bulabilirsiniz. Bir çok takımın beraberinde malt (biralık arpa) özü, şerbetçiotu, ağızotu şekeri ve şişe kapakları da gelir.


Reklam Verin | Reklam Alın | Gizlilik Politikası | Hak ihlali Bildirimi | Site Kuralları

     Sayfa Başına Git