VazgectimSenden

Ana Sayfa

Resimler Yazılar Şiirler Hobby Astroloji Biyografi Atatürk Köşesi

Forum

Yemek Tarifleri

Avatar Arşivi

Emoji ifadeleri

İsim Anlamları

Testler

Yerli Şarkı Sözü

Yab. Şarkı Sözü

E-Kart Alışveriş Webmaster Hava Durumu Sanal Doktor Cins-i Latife Büyücülük Rüya Tabirleri
Aşk Doktoru Sanal Çiçek Çocuk Bölümü Bilgi Yarışması Meslek Rehberi Downloads Flashlar Resim Yükle
Üye Ol Aktif Konular Üyeler Arama

>> Üye Girişi Yap

 
 Tüm Bölümler
 Tez & Ödev
 Türkiyede su gücünün meydana getirdiği değişimler?
 
Yazan  
Simgece
Tatlı Bela


Turkey
1076 Cevap

  


türkiyede deniz akarsu göl ve yeraltı sulerının meydana getirdiği değişimlerin ekonomik,sosyal ve kültürel etkileri, bunlarla ilgili fotoğraflar ve bunların olumlu ve olumsuz yönleri. bu konuyla ilgili bilgisi olan lütfen yardımcı olabilirmi slayt hazırlamam lazımda bu konuyla alakalıkimi ariyorsan yaninda once icinde bulacaksin...
ösce
~ Kuyu Cadısı ~


Turkey
11330 Cevap


TÜRKİYENİN SU VARLIĞI


Su Bütçesi

Yaklaşık 150 milyon kilometre karelik dünya toprağına, dengesiz biçimde dağılmış, en değerli doğal kaynak sudur. Çöl ve kutup bölgelerinin kapladığı 75 milyon km²’lik kesimde hiç su yoktur. İçimlik suların olmadığı yerde yaşayan insan sayısı 1.8 milyar kişidir. 2.4 milyar kişi ise her türlü sağlıklı içme suyu donanımından yoksundur. Dünyada her yıl 20 milyon kişi pis su yüzünden ya da su yetmezliğinden kaynaklanan hastalıklardan ölüyor. Azalan su kaynakları ile gittikçe çoğalan insanı beslemek için tarım ürünlerini üretmek olanaksızdır. Yıllar ilerledikçe su tüketimi de artmaktadır. 1950’de 1000 km3/yıl olan tüketim, 1991’de 4000 km3/yıl’a ulaşmıştır. 40 yıllık aralıkta su tüketimi dünya nüfus artışının 2 katı olmuştur. Bu hızı arttıranlar çiftçi ve sanayicilerdir.
Yeryüzündeki suların %97’si okyanuslardadır. Geri kalan %3 suyun, %79’u (toplamın %2.37’si) buzullarda, %20’si (toplamın %0.6’sı) yeraltında, %1’i (toplamın %0.03’ü) yüzeyde yer alır. Yüzey sularının %52’si göllerde, %38’i yeryüzündeki nemde, %8’i atmosferdeki su buharında, %1’i nehirlerde ve %1’i de canlı organizmasında yer alır. Su tüketininin %70’i tarımsal amaçlı kullanımla gider. Bunun %40’ı yanlış sulama yöntemi nedeniyle yitiriliyor. M² başına olağan sulama 1 m3/yıl (ya da 3 lt/gün)’dür. Bu sulama hızında dahi, su sığı derinlikte buharlaştığı için toprakta tuz bırakarak aşırı gübre ve tarım ilaçları ile çoraklaşmayı hızlandırmaktadır. Ormanların hızla kesilmesi ile dengesiz su akışı ile gelişen aşınma gelecek 40 yıl içinde dünyada ekilebilir toprakların %30’unun yitirilmesine neden olacaktır.


Türkiye’nin Su Bütçesi

Ülkelere göre kişi başına yıllık su tüketimi; ABD’de 2200 m3/yıl (6000 lt/gün), Fransa’da 725 m3/yıl (2000 lt/gün), Türkiye’de 182 m3/yıl (500 lt/gün), Gana’da 30 m3/yıl (82 lt/gün)’dür.
Türkiye’de suyun 350 lt/gün’ü tarımda kullanıldığına göre; 150 lt/gün’ü temizlik, içimlik ve sanayide kullanılmaktadır. Gelişmişlik sınırı için bir kişinin temizlik ve içimlik su gereksinmesi 200 lt/gün’dür.
Türkiye’deki su üretimi, orman ve otlaklardan 108 milyar m3/yıl’dır. Bunların 64 milyar m3’ü (%59) barajlardan, 9.5 m3’ü (%8.8) yeraltısularından, 34.5 milyar m3’ü (%32) akarsu ve göllerden sağlanır. Bu sular 3.8 milyon hektarlık sulu tarım alanında sulama, 35.000 MW’lık hidroelektrik santrallerde enerji üretimi için ve yerleşim-sanayi alanlarında kullanılır. Sudan dönüştürülen enerjinin toplam enerji içinde aldığı oran %14.4 olup, diğer kaynaklar; odun %19.2, taş kömürü %7.1, linyit kömürü %37.7, asfaltit %5, petrol %11, tezek bitki %9.3, doğalgaz %0.6, jeotermal enerji %0.05’tir.


KAPLICA TURİZMİ

İnsanlar en çok parayı, sağlıklarını yitirmeye başladığı 50 yaşından sonra tüketmektedirler. Türkiye’de deprem kuşakları boyunca ve her deprem olduğunda kaplıca kızgın suyu ve kızgın kuru kayalar vardır ve oluşmaktadır. Dolayısıyla ülkemiz yapılacak yeni araştırma ve yatırımlarla bir Sağlık Ülkesi’ne dönüştürülerek yaz-kış gezginlere, sağaltım yumuşu (hizmeti) vererek ülkeye döviz kazandırabilir. Bu tür araştırma ve kurgulara (tesislere) düşük üremli borçlandırma ile destek olunmalı ve 10 yıl vergi ve geri ödeme alınmamalıdır.


Axi_PrenS
huysuzum...


Turkey
13116 Cevap

çok hamarattır ösce kızımız bizim:)

ösce
~ Kuyu Cadısı ~


Turkey
11330 Cevap

alıntı:

çok hamarattır ösce kızımız bizim:)


Oğlına alcan demi

DuvaR
RengarenK


Turkey
5388 Cevap

ösce döktürmüş:))

Axi_PrenS
huysuzum...


Turkey
13116 Cevap

alıntı:

alıntı:

çok hamarattır ösce kızımız bizim:)


Oğlına alcan demi

kahveyi dökmediğin sürece neden olmasın

ösce
~ Kuyu Cadısı ~


Turkey
11330 Cevap

alıntı:

ösce döktürmüş:))


alıntı:
kahveyi dökmediğin sürece neden olmasın

Yaktın beni dubar yaktın

perish
yeniden aŞk...


Turkey
4887 Cevap

özgede olmasaaaaa:)

ösce
~ Kuyu Cadısı ~


Turkey
11330 Cevap

alıntı:

özgede olmasaaaaa:)


..Dünya daha güsel olurdu

KonyaliKiZZ
'M'utluluk :)


Belgium
20478 Cevap

ben ilkokul 6siniftayken bu konuyu hazirlamistim yapmistim
10 uzerinden 10 almistim

ay anilarim depresti bee

simayyy
Yeni Üye


Turkey
72 Cevap

o bişeymi bana hoca gapı vermişti..çok uğraşmıştım.iyi hazırlayabılmek ıcın .bu yıne bı derece kolay..ama sonunda 97almıştım..hala sorarım kendıme o 3puan nerden gıttı dıye:D:D:d
   
 
 


Bölüm atla:

Reklam Verin | Reklam Alın | Gizlilik Politikası | Hak ihlali Bildirimi | Site Kuralları

     Sayfa Başına Git