VazgectimSenden

Ana Sayfa

Resimler Yazılar Şiirler Hobby Astroloji Biyografi Atatürk Köşesi

Forum

Yemek Tarifleri

Avatar Arşivi

Emoji ifadeleri

İsim Anlamları

Testler

Yerli Şarkı Sözü

Yab. Şarkı Sözü

E-Kart Alışveriş Webmaster Hava Durumu Sanal Doktor Cins-i Latife Büyücülük Rüya Tabirleri
Aşk Doktoru Sanal Çiçek Çocuk Bölümü Bilgi Yarışması Meslek Rehberi Downloads Flashlar Resim Yükle
Üye Ol Aktif Konular Üyeler Arama

>> Üye Girişi Yap

 
 Tüm Bölümler
 Kültür - Sanat & Televizyon Programları - Diziler
 Mehmet Eroğlu - Yazar
 
Yazan  
Mavi Tuna
Bir Ömürlük Misafir


Korea
12164 Cevap

  


Korkut Laçin, altı yıllık cezasını çektikten sonra eski arkadaşı Sedat Bender'i bulmaya gelir. Bütün olaylar 9 gün gibi kısa bir sürede geçiyor. Korkut Laçin'in hüzünlü hikayesi. Fonda karmaşık bir dönem 1975 ~ 1983 yılları. Mehmet Eroğlu anlatımı ile yine çok iyi bir iş çıkarmış. Bu kitapda karakterlerin psikolojisini çok iyi yansıtmış, Taban tabana zıt Ferzan ve Lerzan kardeşler, aşırı bencil Sedat, kompleksli Asım, kızgın bir adam Hasan ve arada kalmış Mesut. Kitabın 80. Adım altında ödüllü de bir filmi var ama bulamadım maalesef. Çok güzel bir kitap. Şiddetle tavsiye olunur.

Adını Unutan Adam, Ali ve Tarık'ın, Ölüdeniz ve Şeria Irmağı arasında bir tepede katıldıkları politik bir eylem de başlarına gelenler ve sonrasında Adını Unutan Adamın hikayesini anlatıyor. Bir 68 kuşağı hikayesi. Roman oldukça etkileyici. Anlatım olarak hoş, son kısım özellikle olayların akışı açısından şaşırtıcı. Kakekter psikolojisi çok iyi yansıtılmış. Gel gitler, pişmanlık ve özlem. Mehmet Eroğlu'nun kendine has bir anlatımı var. Şu an dördüncü kitabını okuyorum.


http://i.idefix.com/cache/600x600-0/originals/0000000603964-1.jpg

Ayhan'ın yaşadığı kötü bir dönem sonrası Ankara'ya gelmesi ve kendisi ile hesaplaşmasının hikayesi. Mehmet Eroğlu yine çok iyi bir işe el atmış. Ayhan'ın yaşadığı buhran ve bunun karekter üzerinden ki psikolojik etkisinin yansıtılması çok iyi. Bir insan kendisi ile bu kadar güzel hesaplaşabilir galiba.

Türk Edebiyatının ilk savaş karşıtı romanlardan birisi. 1979 yılında Milliyet Roman ödülünü alıyor kitap. 1980 darbesi ile birlikte sakıncalı görülerek 5 yıl boyunca basılmıyor. Sonrasında Orhan Kemal ve Madaralı Roman ödüllerini almıştır.

Mehmet Eroğlu kitaplarında belli siyasal dönemler de yaşamış (68 kuşağı, Kıbrıs Barış Harekatı, 80 darbesi) karekterleri ve dönemin o kişiler üzerinde ki etkisine değinmek konusunda da oldukça hassas. Ön tarafta hikaye akarken arka fonda o dönemin kitap kahramanları üzerinde bıraktığı etki de başarılı bir şekilde aktarılıyor. Issızlığın Ortasında da 1970 yıllarda siyasi düşüncelere sahip bir grup arkadaşın yollarının ayrılması Ayhan'ın Kıbrısa Barış Harekatı döneminde yaşadığı talihsizlikler ve sonrasında Ankara'ya dönüşü ve iç dünyasında yaşadığı çalkantılı dönem anlatılıyor.

Bu kitabı okuyacaklara da bir tavsiye roman karakteri Ayhan'ın hikayesi Geç Kalmış Ölü ile devam ediyor. Onu da okumanızı tavsiye ederim.

Arkadaşı, Zafer'i aramak için yola çıkan Ayhan'ın başından geçenler anlatılıyor. Antakya da geçen olaylar bir hayli enteresan bir şekilde ilerliyor. Renkli karakterleri ile okuyucusuna geniş bir kitle ile yolculuk etme şansı veriyor. Ayrıca çeşitli milletler ve inanışlardan insanların olması ve bunların hikayeleri de ayrı bir güzellik katmış kitaba. Ayhan'ın roman kahramanları ile ilerleyen hikayesin de acaba hangisi doğru söylüyor ve ne olacak diye fazlası ile merak uyandıran bir yapısı var. Anlatım ve kullanılan dil de çok başarılı. Kitap okurken akıp gidiyor. Ayhan, arkadaşı Zafer'i mi arıyor yoksa kendi hikayesinin mi peşinde?


Yeni Bir Kitap Yeni Bir Dünya
   
 
 


Bölüm atla:

Reklam Verin | Reklam Alın | Gizlilik Politikası | Hak ihlali Bildirimi | Site Kuralları

     Sayfa Başına Git