VazgectimSenden

Ana Sayfa

Resimler Yazılar Şiirler Hobby Astroloji Biyografi Atatürk Köşesi

Forum

Yemek Tarifleri

Avatar Arşivi

Emoji ifadeleri

İsim Anlamları

Testler

Yerli Şarkı Sözü

Yab. Şarkı Sözü

E-Kart Alışveriş Webmaster Hava Durumu Sanal Doktor Cins-i Latife Büyücülük Rüya Tabirleri
Aşk Doktoru Sanal Çiçek Çocuk Bölümü Bilgi Yarışması Meslek Rehberi Downloads Flashlar Resim Yükle
Üye Ol

>> Üye Girişi Yap

 Biyografi Bölümü

   Bu Bölümümüzde Bulunan Toplam 3318 Biyografi 3084353 Kez Görüntülenmiştir.

Biyografi Ana Sayfa
Bütün Biyografileri Listele
Biyografi Nedir?

 

İsa Armağan

İsa Armağan

1978 Ağustosunda gerçekleştirilen bir eylemin sanığı olarak yakalandı.18 Ekim 1979da Ankara Sıkıyönetim Mahkemesince arkadaşı Mustafa Pehlivanoğlu ile birlikte ölüm cezasına çarptırıldı ve bu ceza 16 Temmuz 1980 günü Askeri Yargıtayca, Ekim 1980de de MGKnce onaylanmıştı.
Ancak 26 Temmuz 1980de iki idam sanığı Mamak Özel Askeri Cezaevinden bazı kişilerin yardımıyla kaçırılmışlardı. Firarilerden Mustafa Pehlivanoğlu bir süre sonra Kütahyanın Çal ilçesinde saklanırken ele geçirilmiş ve idam edilmişti.Ancak İsa Armağanın serüveni sürüyordu. Bir süre Kayserinin Yahyalı ilçesinde saklandıktan sonra izini kaybettirdi.Polisin Armağanı Almanyada aradığı günlerde Armağan, İranda Rızaiye hapishanesinde yatıyordu. 1981 Ekiminde İran sınırını izinsiz geçmek suçundan İranda yakalanarak mahkum olmuştu. Üstelik Armağan 3 ay süren bu mahkumiyetini tamamladıktan sonra İran makamlarınca sınırda Türk yetkililerine teslim edilmiş, ancak sınır polisi sahte kimlikli bu kişinin İsa Armağan olduğunu anlayamayınca serbest bırakmıştı.Armağan, bu kargaşa içinde yeniden İrana dönmüş, yine "izinsiz giriş yapmak" suçuyla yakalanmış ve 10 gün gözaltı ile cezalandırılmıştı.İnterpol bu aşamada, 1982 Ocak ayı sonunda İsa Armağanın izini İran Uzuniyan Hahiphanesinde bularak Türk makamlarını uyarmıştı. Türk emniyeti hemen Armağanın parmak izlerini İrana göndermiş ve Adalet Bakanlığı da iadesi için girişimde bulunma hazırlıklarına başlamıştı.Ancak bu arada İsa Armağan da boş durmamış cezaevinde kendisini çevresindekilere iyi tanıtmış, Türkiyede komünistlere karşı mücadele verdiğini anlatmış serbest bırakılmasını sağlamıştı. Türk Adalet Bakanlığı, Armağanın iadesi için gerekli evrakların çevirilerini yaptırmakla meşguldü. Mart 1937 tarihli Türk-İran anlaşması suçluların karşılıklı iadesini öngörüyordu.İranda hapishaneden çıkan İsa Armağan uzun yıllar devrim muhafızlığı yaptı. Bilahare Almanyaya geçen Armağan, bu ülkede yakalandı. (1992). Armağanın yakalanmasına ülkücüler arasındaki krizin sebep olduğu söylendi. Bilahare Türkiye’ye iade edildi.Halen hapisanede.

İçerik Kelimeleri : İsa Armağan Hayatı, İsa Armağan Kimdir, İsa Armağan Otobiyografisi, İsa Armağan Nerede Doğdu, İsa Armağan Hangi Tarihte Doğdu

Reklam Verin | Reklam Alın | Gizlilik Politikası | Hak ihlali Bildirimi | Site Kuralları

     Sayfa Başına Git