VazgectimSenden

Ana Sayfa

Resimler Yazılar Şiirler Hobby Astroloji Biyografi Atatürk Köşesi

Forum

Yemek Tarifleri

Avatar Arşivi

Emoji ifadeleri

İsim Anlamları

Testler

Yerli Şarkı Sözü

Yab. Şarkı Sözü

E-Kart Alışveriş Webmaster Hava Durumu Sanal Doktor Cins-i Latife Büyücülük Rüya Tabirleri
Aşk Doktoru Sanal Çiçek Çocuk Bölümü Bilgi Yarışması Meslek Rehberi Downloads Flashlar Resim Yükle
Üye Ol Aktif Konular Üyeler Arama

>> Üye Girişi Yap

 
 Tüm Bölümler
 Kültür - Sanat & Televizyon Programları - Diziler
 Home Deus - Yuval Noah Harari
 
Yazan  
Mavi Tuna
Bir Ömürlük Misafir


Korea
12159 Cevap

  İnsanlığın, Home Sapiens'den, Home Deus'a nasıl geçeceğini anlatıyor. Tarihsel süreçte insanlığın geçirmiş olduğu değişim ve gelişimi anlamak için önce Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabını sonrada Home Deus'u okumak gerekiyor.

Bu kitapda daha çok gelecekte bizi neler bekleyebilir onları anlatılıyor. Hatta bunların bazıları gerçekleşmiş durumda. Kitabı sakin bir ortamda sindire sindire okumak daha iyi bir etki bırakacaktır diye düşünüyorum.

Bilimsel gelişme ve bunun insan hayatı üzerinde nasıl bir etkisi olacağı konusuna epey kafa yorulmuş. Yapay zeka, kişisel bilgi toplama ağları, tıp alanında ki gelişmeler gibi konularda insanın ufkunu açacak bilgiler veriyor, bunlardan gerçekleşmiş olanlar ve gerçekleşe bileceklere değinmiş. Bunların olumlu ve olumsuz yanlarında da değiniyor. Sosyalizm, kapitalist ve liberal sistemleri de anlatıyor. Özellikle liberalizm kendine hatırı sayılır bir yer bulmuş. Yazar bunlar birer kehanet değil dese de okurken bu duyguya kapıldım.

Avcı - Toplayıcıktan, ölümsüzlüğü arayan insanın hikayesine farklı bir bakış açıcı getiriyor. Kitabı birçok tartışılacak noktası vardır. Özellikle inanç eksenli konular da sert eleştiriler de almış ve alacaktır. Sapiens ve Home Deus iki kitapda da, Evrim temelli söylemleri mevcut ve yeni din ya da tanrı olgusunun Bilim olacağına inanıyor. Bazı dinlerin de böylece yitip gideceğini ön gören bir teorisi var. Bunları yaparken bunun tarihi sürecini ele aldığını da belirtmek gerek. Nasıl ki zamanımız da kimse Yunan ve Sümer tanrılarına rağbet etmiyorsa ileri de bu durumun başka inanışlar için geçerli olacağı düşüncesine sahip.

Kimimiz bu iki kitabın çok beğenecek, kimimiz çok kızacak. Olumlu, olumsuz birçok eleştiriler yapılacak ve yapılıyor da. Kendimce beğenmediğim noktalar olsa da okuma serüven-inimde şahsına münhasır bir yer edindi. Keyifli okumalar.Yeni Bir Kitap Yeni Bir Dünya
Arı abi
Kendi halinde Admin


Bermuda
12068 Cevap

alıntı:
.. Nasıl ki zamanımız da kimse Yunan ve Sümer tanrılarına rağbet etmiyorsa ileri de bu durumun başka inanışlar için geçerli olacağı düşüncesine sahip...

Elbette "ileri" kelimesinin ne ifade ettiğini de iyi düşünmek lazım. Binlerce yıl sonra şimdiki inanışların değişeceği fikri bana da çok tuhaf gelmiyor. Tabi günümüzde bu konuları konuşmak veya tartışmak pek kabul edilir bir şey değil.

   
 
 


Bölüm atla:

Reklam Verin | Reklam Alın | Gizlilik Politikası | Hak ihlali Bildirimi | Site Kuralları

     Sayfa Başına Git