VazgectimSenden

Ana Sayfa

Resimler Yazılar Şiirler Hobby Astroloji Biyografi Atatürk Köşesi

Forum

Yemek Tarifleri

Avatar Arşivi

Emoji ifadeleri

İsim Anlamları

Testler

Yerli Şarkı Sözü

Yab. Şarkı Sözü

E-Kart Alışveriş Webmaster Hava Durumu Sanal Doktor Cins-i Latife Büyücülük Rüya Tabirleri
Aşk Doktoru Sanal Çiçek Çocuk Bölümü Bilgi Yarışması Meslek Rehberi Downloads Flashlar Resim Yükle
Üye Ol Aktif Konular Üyeler Arama

>> Üye Girişi Yap

 
 Tüm Bölümler
 Kültür - Sanat & Televizyon Programları - Diziler
 Hayvanlardan Tanrılara Saphiens - Yuval Noah Harar
 
Yazan  
Mavi Tuna
Bir Ömürlük Misafir


Korea
12159 Cevap

  Bu kitap çok tartışılmış beğeneni olduğu kadar beğenmeyeni de olan bir kitap. Özellikle, Evrim Teorisi ekseninde bir hayli tepki de çekmiş. Yalnız bu kitabı sadece Evrim Teorisi sıkıştırmak haksızlık olur. Kitap da zihin açıcı birçok noktaya değinilmiş. Tarım Devrimi, Bilimsel Devrim kısımlar da güzel bilgiler veriliyor. Yabani bir bitkiden insanoğlunun temel besinlerinden birisi olan buğdayın yükselişi ve insan hayatına etkisinin anlatıldığı kısımlar dikkat çekici. Coğrafi Keşifler, Avrupa'nın yükselişi buna rağmen Müslüman Çoğrafyası,Çin vb ülkelerin bu keşiflere neden duyarsız kaldığı gibi irdelemeler güzel yapılmış. Özellikle coğrafi keşifler sırasında Avrupalıların izlediği yöntemler zihin açıcı. Çağımıza geldiğimiz de kapitalist sistem, bireyselleşme gibi konulara da güzel göndermeler mevcut.


İnsanı sarsacak, kafasını karıştıracak sorular da soran bir yapısı var. Küreselleşen dünya, acımasız kapitalizm, aşırı silahlanma, merhametsiz bir dünya düzeni, açlık, sefalet içinde yaşayan insanlar, gittikçe bireyselleşen içine kapanan ve kimseyi umursamayan bireyler. Bütün bunları üst üste koyunca belki de avcı ve toplayıcı olarak kalmalıydık diye düşünmüyorda değil insan. Bu kitap sizin değer yargılarınıza, dünya görüşünüze ters düşen şeyler söylüyor olsa bile mutlaka açıp okuyun derimYeni Bir Kitap Yeni Bir Dünya
Arı abi
Kendi halinde Admin


Bermuda
12068 Cevap

alıntı:
...Bütün bunları üst üste koyunca belki de avcı ve toplayıcı olarak kalmalıydık diye düşünmüyorda değil insan...

Maalesef pek okuma alışkanlığım yok. Ama yukarıdaki alıntıya kesinlikle katılıyorum. Bence insanoğlunun insanlıktan çıkma süreci avcı ve toplayıcı kimliğinden çıkması ile başladı.

Mavi Tuna
Bir Ömürlük Misafir


Korea
12159 Cevap

alıntı:


Maalesef pek okuma alışkanlığım yok. Ama yukarıdaki alıntıya kesinlikle katılıyorum. Bence insanoğlunun insanlıktan çıkma süreci avcı ve toplayıcı kimliğinden çıkması ile başladı.


Bu kitap da bu konuya oldukça değiniliyor ağabey. İnsanoğlunun bu anlamda nasıl bir değişim geçirdiği kitap da ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Teknoloji ne büyük bir şey diyoruz ama teknoloji yavaş yavaş da başımızın belası olmaya çoktan başladı. Bu noktadan da bakınca insanoğlunun biraz şirazesinin kaymasında bununda etkisi çok fazla. Özellikle yapay zeka ileri de hepimizin sonunu getirebilir.

SeLmA
Gönüllerimizin şampiyonu!!!


Turkey
14901 Cevap

Adi cok ilgi cekici,icerigide sürükleyici gibi gorunuyor,vallahi helal olsun sana tuna,bu kadar cok kitap paylasimin takdire sayan, darisi basimiza:)))

   
 
 


Bölüm atla:

Reklam Verin | Reklam Alın | Gizlilik Politikası | Hak ihlali Bildirimi | Site Kuralları

     Sayfa Başına Git