VazgectimSenden

Ana Sayfa

Resimler Yazılar Şiirler Hobby Astroloji Biyografi Atatürk Köşesi

Forum

Yemek Tarifleri

Avatar Arşivi

Emoji ifadeleri

İsim Anlamları

Testler

Yerli Şarkı Sözü

Yab. Şarkı Sözü

E-Kart Rüya Tabirleri Webmaster Hava Durumu Sanal Doktor Cins-i Latife Büyücülük Resim Yükle
Aşk Doktoru Sanal Çiçek Çocuk Bölümü Bilgi Yarışması Meslek Rehberi Downloads Flashlar
Üye Ol Aktif Konular Üyeler Arama

>> Üye Girişi Yap

 
 Tüm Bölümler
 Kültür - Sanat & Televizyon Programları - Diziler
 Hakan Günday - Kayra ve Kinyas - Az
 
Yazan  
Mavi Tuna
Bir Ömürlük Misafir


Korea
12171 Cevap

  


Kinyas ve Kayra, bir birinden karanlık tarafları olan kahramanlarımız. Her türlü suça bulaşmış, yapmadıkları pislik kalmamış, depresif, hayatı biraz da tiye alan iki kişi. Kabına sığmayan Kinyas ve Kayra evden kaçar, Afrika, Meksika gibi yerler de dolaşır. Suça bulaşır, üstlerinde bir boş vermişlik vardır ki sormayın gitsin. Onlar için suç işlemek sıradan basit bir iştir. Peki nedendir bu tavır. Hayatın anlamını sorgulamak? Hayattan intikam almak? İnsanların zaaflarını iç dünyalarını göstermek? Çeşitli anlamlar yükleye biliriz.

Hakan Günday'ın ilk kitabıymış. Tebrik etmek gerek, bir yazar için çıtayı bu kadar yüksek koyarak başlamak zor iş. Kitap herkesin seveceği türde değil öncelikle, özellikle sert bir kitap, suç unsurları çok fazla, buhranlı, depresif bir hikaye anlatması itibari ile de okunması biraz zor olabilir. Benim beğendiğim bir kitap oldu. Kurgusu, hikayenin akışı, anlatımı ve anlattıkları ile fazlası ile okumaya değer. Bu kitap ile yollarımız bir daha kesişecek.

Kinyas ve Kayra bittiğinde okuyucu acaba hangi karekteri seçer merak ettiğim bir soru?


Kitap iki kısımdan oluşuyor. Kız karakter Derdâ'nın yaşadıkları ile başlayan kitap, erkek Derda'nın yaşadıkları ile devam ediyor.

Kitabın sert bir başlangıcı var. Yer yer ciddi anlamda rahatsız da olabilirsiniz. Ahmet Günday, bu şekil devam ederse yeraltı edebiyatın önemli isimlerden birisi olarak kendinde bolca söz ettirir. Bu sertlik romanın yapısı gereği olayların akışı içerisinde iyi yedirilmiş diyebilirim. Acımasız bir ortamda Derdâ'nın yaşadıkları, okuyucuya çok sert bir şekilde yansıyor. Yer yer üzülüyorsunuz, kızıyorsunuz, bu kadar da olmamalı diyorsunuz... İkinci kısımda ki Derda'nın başından geçenler de birincisi bölümden pek geri kalır değil. Hakan Günday, bu kısımda Oğuz Atay'a bol bol selam çakmış hatta bölüm bu anlamda şekillenmiş.

İki kahramanımız da küçük yaşlarda kimsesiz kalmış, biçare çocuklar. Hayatın acımasızlığı da üstlerine binince başlarına gelmeyen kalmıyor. Kitap anlatım olarak çok iyi, okurken sıkılmıyorsunuz nasıl bitecek diye merak ile okuyorsunuz. Süslü cümleler yok net bir anlatıma sahip. Kitabın handikaplarından bir tanesi iki ayrı kitap gibi olması olmuş. İki karakterin hikayeleri iç içe geçerek anlatılsa daha etkileyici olabilirdi. Final kısmı biraz aceleye gelmiş gibi. Ayrıca bir birine bağlanan bir hayli tesadüfü olay var. Bunlar çok mu rahatı edici derseniz. Ben çok rahatsız olmadım ama buraya not düşmeden de geçmek istemedim. Ahmet Günday'ın tarzını sevdim. Elimdeki kitaplar bittikten sonra bütün kitaplarını alıp okuyacağım.Yeni Bir Kitap Yeni Bir Dünya
gullay
yazar çizer boyar


Turkey
5617 Cevap

Kinyas ve Kayra çok güzel. Ekşisözlük'te kitaptan alıntıları okuyup romanı almak istemiştim ilk :)

Gathering
1881 - 193∞


Turkey
11355 Cevap

Çok severek okuduğum bir kitaptı ''Az''. Tarzını sevdim..
Kinyas ve Kayra'yı ise çok istememe rağmen hala okuyamadım :/

Mavi Tuna
Bir Ömürlük Misafir


Korea
12171 Cevap

alıntı:
Kimsenin birbirine bakmadığı, yalan, ihanet, şiddet, tecavüz ve acımasızlıkla yoğrulmuş, yalnızca hayallerin göz göze geldiği bir hayattan intikam almanın en iyi yolu yaşamaktır. Anlam aramak boşunadır ve her şeyin "hiç"e dönüşmesi gerekir. Henüz on ikisinde Berlin'de dört kişinin tecavüzüne uğrayan Zargana, bu olaydan sonra kendini insan sınıfından sıyırır. Ne var ki insan olmaktan uzaklaşıp "hiç"e yaklaştıkça kendisine döner; aşık olur. Parçalanmış benliğini onarmak için, başkalarının oynadığı bir "hayat oyunu"nu sahnelemeye koyulur...

Türk edebiyatında şimdiden farklılığını kanıtlamış olan Hakan Günday, Zargana'da bunca karmaşık bir öykünün altından yalın ve duru bir anlatımla kalkıyor. Hayat, varlık, hiçlik, oyun, zeka, kudret ve acizlik arasında gidip gelen bir metin.


Fazlası ile sert, acımasız ve umursamaz gibi görünen karakterleri ile psikolojik derinliği olan bir kitap. Okurken türüne ya da yazara aşina olmayanları fazlası ile rahatsız edecek durumlar var. Hakan Günday tarz olarak yeraltı edebiyat türünde yazıyor ve bu tarz sert bir tarz diyebilirim. Kitaplarını severek okuduğum bir yazar. Tavsiye olunur.

Mavi Tuna
Bir Ömürlük Misafir


Korea
12171 Cevap

Farklı bir kitap. Hakan Günday karekterler üzerinden iyi bir iş çıkarmış. Dört arkadaşın boş vermişliklerinin, bir birlerini, kendilerini tüketmelerinin hikayesi. Kafa olarak dolu dolu, her konu hakkında fikir sahibi, entelektüel birikimi olan ama enteresan bir şekil de her şeyi hafife alan tipler. Çalışmaya karşı, hatta çalışanlara hoyrat bakan, onlar için üzülen, zengin ailelelerinin sayesin de rahat yaşamış ama onlardan da kopmuş ya da reddedilmişler. Huzursuzlar o huzursuzluk okuyucuya da geçiyor. İnsanı farklı düşünmeye yönelten bir kitap. İçin de çokça altı çizilecek yer var. Hiç olmanın, yok olmanın, sistemin dışında kalmanın, tükenmenin, tüketmenin, aile, değer yargılar, boş vermişlik, gibi bir çok konuda söyleyecekleri olan "PİÇ" insan da bir burukluk, rahatsızlık bırıkıyor.

Hakan Günday'ın diğer kitaplarından farklı. Antalya da Topaz diye bir kuyumcu da birkaç saat içinde yaşananlar anlatılıyor. Kitap da Ermeni Argosu olduğu söylenen, Topaz çalışanlarının kendi aralarında kullandığı bir dil var ki turistlerin anlamayacağı tarz da. Kitabı okurken Malafa okuma sözlüğü araştırması yaparsanız yabancı kelimelere ulaşmak zor değil. Günday'ın diğer kitaplarına da ki sertlik, karamsar hava burada yok. Kuyumculuk, turizm sektörünü anlatması ve orada dönenler ile ilgili verdiği bilgiler okuyan herkese bundan sonra sektöre ve özellikle tezgahtarlara olan bakış açınızı değiştirecek cinsten diyebilirim. Kitabın kendine has dili, anlatımı ve anlattıkları ve güzel finali ile okumaya fazlası ile değer.

   
 
 


Bölüm atla:

Reklam Verin | Reklam Alın | Gizlilik Politikası | Hak ihlali Bildirimi | Site Kuralları

     Sayfa Başına Git