VazgectimSenden

Ana Sayfa

Resimler Yazılar Şiirler Hobby Astroloji Biyografi Atatürk Köşesi

Forum

Yemek Tarifleri

Avatar Arşivi

Emoji ifadeleri

İsim Anlamları

Testler

Yerli Şarkı Sözü

Yab. Şarkı Sözü

E-Kart Alışveriş Webmaster Hava Durumu Sanal Doktor Cins-i Latife Büyücülük Rüya Tabirleri
Aşk Doktoru Sanal Çiçek Çocuk Bölümü Bilgi Yarışması Meslek Rehberi Downloads Flashlar Resim Yükle
Üye Ol Aktif Konular Üyeler Arama

>> Üye Girişi Yap

 
 Tüm Bölümler
 Güncel
 Ege üniversitesi Çocuk Hastanesi
 
Yazan  
VazgectimSenden
Ne Büyük Mutluluksun Sen


Turkey
32336 Cevap

  Yer : Ege üniversitesi hastanesi çocuk acil servisi
Zaman : 02.01.2015
Saat : 01:00 Civarı
Görevli Doktor Sayısı : 1
HASTA BEKLEME SÜRESİ : MİNİMUM 4 SAAT

Küçük çocuklarda erken müdahalenin önemini anlatmama gerek yok sanırım..

..Bitmedi!..

Yenidoğan bebeklerin yatış bölümünde yani annelerin beslenmesinin en önemli olduğu serviste öğlen ve akşam aynı yemek verilmekte. Bilin bakalım öğle yemeğinde ne var? Yenidoğan annelerin yemesinin yasak olduğu nohut.. Bu formüle göre tahmin edin akşam yemeğinde ne var? Tabi ki yine nohut... Görevliye kaşık vermediğiniz dediğinizde kaşık yok kendiniz temin ediyorsunuz bilgisi veriliyor. Yani yemenizin yasak olduğu nohutu çok açsınız yemek istediniz ellerinizle yemek zorundasınız!

Sakın dışarıdan yemek getirelim bari iyi oldu diye düşünmeyin.. Çünkü dışarıdan yemek sokmak YASAK...

Koridorda 2 adet su sebili mevcut.. Benim gibi her şeyi araştıran bir insan ömrü hayatımda o su markasını ne gördüm ne duydum. O sırada hemşire bağırdı anneler su parası 5 TL verin! Makbuz? Tabi ki yok.. O su muhtemelen 2 TL dir toplanan para her anneden makbuzsuz 5 TL!!!

Bu arada hastanızı polikliniklere arabanızla götürme ücreti de 5 TL... E su içemiyorlar malum dışarıdan eşinize su almaya gittiniz geldiniz yine 5 TL!!!

Hastanenin içerisini görmeniz gerekiyor elektrik kabloları dışarıda, duvarlar dökülüyor sanıyorsunuz ki inşaat alanına şantiyeye girmişsiniz elleriniz baret arıyor....

En iyisi buraya gitmemek mi dediniz.. O zaman mecburen Behçet Uz Çocuk Hastanesine gideceksiniz dimi? Hiç zahmet etmeyin orada yer yok.. Ege üniversitesi çocuk hastanesine sevk ediyorlar...

İşin en vahimi görevli ile görüştüğümde bu yaşanılanları hiçbir hastanın bugüne kadar güvenlik görevlileri ve hemşireler dışında kimseye şikayet etmediğini bana iletmiş olması.. Gerçekten bir şeyleri düzeltmekten çok uzak insanlarız..

Ben bunları kendim için yazmadım.. Ben bir şekilde çocuğumu Allah izin verdiği sürece başka kanallardan tedavi ettirebilirim ya da bazı şeyleri daha hızlandırabilirim.. Ancak ya yapamayacak durumda olanlar...

Sizlerden ricam bu konuyu tüm sosyal medyada elinizden geldiğince paylaşmanız.. Ben öyle yapacağım..© 1999 VazgectimSenden All Rights Reserved.
SeLmA
Gönüllerimizin şampiyonu!!!


Turkey
14879 Cevap

Yok artik yaaa,bu kadar mi zor isini hakkini vererek yapmak,hicmi vicdan kalmamis bu insanlarda,bu serzenisim hastane gorevlilerine tamamen,nasil ne yemini etmis te goreve baslamis bunlar,hic mi denetleyen yok bu kurumlari,nerde hani kontrol mekanizmalari!!!

Mavi Tuna
Bir Ömürlük Misafir


Korea
12147 Cevap

Ne güzel işmiş ya hu. Her şey vatandaştan. Kaşık ve su için bütçesi yokmuymuş hastanenin..İnsan hayatına ve insana verilen değerin bir göstergesi daha. İşin ilginç yanı sadece güvenlik ve hemşire şikayet edilmesi. Doktor, başhekimi şikayet etmeye gelince kimse çıt çıkaramıyor galiba.

Eşime bir sözünden dolayı aile hekimini Sağlık Bakanlığına şikayet etmiştik. Sonrasın da bize tavır aldı ama hak ettiğini de adı gibi biliyordu. Eşim aile hekimini değiştirdi ama ben değiştirmedim. Ondan sonra ki süreçte de yanına gittiğim de yüzü ekşise de işini düzgün bir şekilde yapmıştı.

Hak aramayı bilmeyen insanlar oldukça bu düzen böyle gider.

Arı abi
Kendi halinde Admin


Bermuda
12041 Cevap

Kaç gündür bu konuyu görüyorum ve bir şeyler yazmak istiyor, sonrasında da vazgeçiyorum.

Zira kendimiz söylüyor, kendimiz dinliyoruz. Söyleyecek söz bulamıyorum :/

LaLuna
FikiR OfiSi(:


Maldives
5495 Cevap

Ne güzelmiş yaa her şey 5 TL... Vicdan ? İnsaf ? Hak, Hukuk ? Onlar kaç TL ?

Allah kahretsin ya, her şeyimiz kokuşmuş...

ZeyneP
Umutlu Anne


Turkey
1183 Cevap

Rezalet !

Her ilde çok iyi çok kötü yerler var ama özellikle yaşlı ve bebekler için yapılan bu rezaletlere göz yumulması ve insanların bunların üzerine düşmemesi şaşırtıcı.

nadire35
Yeni Üye3 Cevap

Merhaba, ben bahsi geçen serviste çalışan bir hemşireyim. Hastanenin her yerinde olduğu gibi yenidoğan servisinde de musluktan akan sular içme suyu olarak kullanılamıyor. Yeni doğum yapmış, emziren annelerin günde en az 3 litre su içmeleri gerekiyor.. Sizin durumunuz çok şükür gayet iyi. Fakat öyle annelerimiz var ki yiyecek bir lokma ekmeğe, içecek bir yudum suya muhtaçlar maalesef. Hastanenin kantini sadece haftaiçi 5'e kadar açık. Gece ve haftasonu yatan anneler ve suyu biten anneler maalesef 1 şişe su için forumdaki kipaya ya da 1km uzakta hastane dışındaki büfeye gitmek zorundalar. Ben ilk başta kendi aramızda topladıgımız paralarla aldığımız damacana suyunu sebil ile birlikte koridora çıkardım. Bu su ile anneler hem kahvaltıda verilen poşet çayları içebiliyorlar hem de süt arttırıcı çay ve süt bileşenlerini alabiliyorlardı. Fakat zamanla hasta sayısı arttı ve ben devletin bana verdiği 1650 lira maaşla tanesi 4lira olan ve haftada 15 tane tüketilen suya güç yetiremedim. Hastanenin hiç bir kliniğinde hastalar için sebil ve içme suyu yoktur. Fakat bizim hastalarımız küçücük bebekler ve onların bakıma muhtaç anneleri. Annelerin de isteği üzerine bu sebil ve su ihtiyacını kendilerinden toplanan para ile devam ettirme kararı aldık. Ben hiç 2tl'ye damacana suyu görmedim. Bizim aldığımız sucu 2 sebili hibe karşılığında tanesi 4 tl'den Agora madran su.0232 360 30 60 telefon numarası.
Sizin gibi durumu iyi olan aileler elbette her şekilde ihtiyaçlarını karşılarlar. Fakat Manisa'nın dağ köylerinden gelmiş, okuma-yazma, yol-iz bilmeyen anneler maalesef kantinin yolunu bulamayacak kadar aciz ve yoksullar. Hele bir de son 2 yıldır yatan 10 hastanın 3'ünün Suriye'li olduğunu düşünürsek sizin vermiş olduğunuz o 5tl ile hakkı asla ödenmeyecek iyilikler yapıldı. Bebeklere mama yapıldı o suyla, annelere firmalardan hibe istediğimiz süt arttırıcı çaylar içirildi.
Tabii siz de haklısınız. Hastanenin ya da devletin içme suyunu karşılaması gerekir.
Ama soruyorum; nerdeeee???
Sucu makbuz ya da fiş vermediği için sizlere gösterilmemiş olabilir. Ama ben ve oraya çocuklarının küçülen kıyafetlerini, marketten aldığı bez ve ıslak mendilleri taşıyan hiç bir meslektaşım sizden alınan 5 liranın 1 kuruşuna dahi dokunmadı. Hatta eksik kalanı tamamladı.
Bu duyarlı davranışınız sonucunda oradaki sebiller ve sular kaldırıldı. Artık herkes başının çaresine bakacak maalesef.
Hastanenin yemeklerinden biz de şikayetçiyiz. Biz doymazken lohusa bir kadın nasıl doysun. Sipariş vermek kesinlikle yasak değil zira paket servis yapan yerlerin numaralarını bizzat biz
veriyoruz isteyen annelere.
Otopark ücreti konusunda biz de mağduruz, kartımız olmadığı takdirde bizden 10 tl ücret alınıyor. Çünkü 16 saat nöbette kalıyoruz.
Hastaneye yangın alarm sistemi kurulurken evet duvarlar kırıldı, kablolar yerlerdeydi. Bundan en çok hastaya ulaşmaya çalışan biz hemşireler etkilendik.
Hastanenin olumsuz koşullarını elbette elreleştirecek ve iyileşmesi için gereken duyarlılığı göstereceksiniz. Bunu takdir ediyorum.
Fakat bunu yaparken sizin ve bebeğiniz için orada 7/24 sağlık hizmeti veren, en az sizin kadar mağdur edilen, tek amacı laktasyon dönemindeki annelerin sağlıklı ve temiz su içmesi olan hemşirenizi de bu çuvalın içine atıp ezemezsiniz.
Çok şükür 20 yıllık meslek hayatımda devletin bana verdiği maaşın dışında 1 kuruş dahi boğazımdan geçmemiştir.
4tl'lik su için 5 tl toplanmasının nedeni, durumu sizin gibi iyi olamayan, ülkemizin gerçeği yoksul insanlarımızdır.
Ama helâl edip etmemek size kalmış...

SeLmA
Gönüllerimizin şampiyonu!!!


Turkey
14879 Cevap

Tabiki cevap ve savunma hakkiniz var,biz olay hakkinda disaridan gorundugu kadariyla yorum yapiyoruz,sizin bu yazdiklariniz icimizi rahatlatti mi? Hayir...Siz iyinetlisinizdir,ama bu herkesin sizin kadar iyinetli olacagi anlamina gelmiyor, bizim elestirdigimiz nokta sistem,o okuma yazmasi olmayan magdur insanlarin yerine siz orda calisanlar protesto edeceksiniz sistemi,ben hastanelerin isletme tuzugunu bilmem,ama bu orneklere bakarak denetim mekanizmalarinin yetersizligine dikkat cekiyoruz,ve bu devletin tum hizmet kurumlari icin gecerli,en buyuk yukte o kurumda calisanlarin uzerinde tabiki...

nadire35
Yeni Üye3 Cevap

Toplum olarak en büyük hatamız olayları tek taraflı dinleyip önyargılarla karar vermek sanırım. Yazıyı yazan kişi öyle bir tablo çizmiş ki sanki orada hemşire otopark işletmesiyle, yemekhane yetkilileriyle organize suç örgütü kurmuş. İnsanları aç ve susuz bırakıp 5tl verip 2tl'lik suyu içmeye mecbur etmiş. Hastane yemekleri gerçekten çok kötü ama aynı yemekler hem hemşirelere hem 36 saat çalışan asistanlara da veriliyor. Dışarıdan yemek geyirmek kesinlikle yasak değil bilakis kendim bizzat o servise 3 tane buzdolabı aldırttım. Anneler evden getirilen yemeklerini ve sağdıkları sütleri koyuyorlar o dolaplara.
Kendim de kanser tedavisi gördüğüm için hastaneye her yatışta yanımda çatal kaşık götürüyorum. Bunun için talepte bulunduğumda enfeksiyon kontrolü açısından kişisel eşyaların hastanın kendinin tedarik etmesi gerektiği söylendi.
Hastane servisleri sürekli olarak yetkiler tarafından denetleniyor merak etmeyin. Defalarca o sebillerin kaldırılması ikazı yapıldı. Fakat bebeklerin sağlığı için en iyi besin anne sütü olduğu için annelerin kesintisiz su içmesinin önemine vurgu yaparak kaldırılmasına engel olduk.
Sucu suları getirdiğinde servis girişinde bekler, servis sekreteri verebilen annelerden topladığı parayı direkt sucuya verirdi. Hemşirenin para toplamak gibi bir işi ve zamanı yok çünkü.
Her defasında orada kalan mazlum anneleri rencide etmeyecek şekilde 5tlnin açıklaması yapilarak istenirdi. İş yoğunluğuna bağlı gereken açıklama yapılmadı büyük ihtimalle. Kendi suyunu kendi getiren ya da vermek istemeyen hiç kimseden oara alınmazdı. Eksik kalan miktarı da asistandan, uzmandan ya da hemşireden tamamlayıp sucuya teslim ederdi sekreter arkadaş.
Şimdi siz bizim ettiğimiz yeminleri, meslek ahlakımızı sorgulayıp bizim fikrimizi sormadan beddualar ettiniz ya ben yine de o bebeğin annesine sesleniyorum; nohut yemek emzirme döneminde kesinlikle yasak değil. Öğlen öğününde çekinmeden tüketin. Hem bebeğinizi hem kendinizi bu protein deposundan mahrum bırakmayın...
Birbirimizi dinleyip anladıktan sonra karar verip adım atarsak belki uygar bir toplum olabiliriz bir gün...


VazgectimSenden
Ne Büyük Mutluluksun Sen


Turkey
32336 Cevap

Öncelikle yazımı tekrar okudum acaba hemşirelere bir laf mı etmişim diye.. Hayır bakın orada Behçet Uz'u da eleştirmişim.

Bu yazdıklarım sizlerin eksikliği değil devletin hastaneleri düşürdüğü durumdur.

Yazdıklarınızı okuyunca inanın sizin içinde ayrı üzüldüm. Çünkü dediğiniz gibi maaş sıkıntısı, park sıkıntısı ve hatta en doğal hakkınız olan içme suyu sıkıntınız dahi mevcut..

Umarım bu ülke bir gün iyiye doğru gider... Sistemin yanlışlarını siz elbette ki düzeltemezsiniz. Eleştirileri üzerinize bu derece alınmanıza da gerek olmadığı düşüncesindeyim.

Bir de dışarıdan yemek yasak değil diyorsunuz o zaman sizden ricam lütfen kapıda ki kocaman dışarıdan yemek getirmek yasaktır yazısını kaldırın.

Yemeklerin kötü olması ve sizinde onları yiyor olmanızda beni üzer. İnanın hepimiz daha iyisini hak ediyoruz.

Peki yanıtını hepimizin bildiği bir soruya dikkat çekelim. Yemekler bu kadar kötü ise neden bu sistem hiç bozulmadan devam etmekte?

Tekrar yazıyorum arkadaşımda yazmış bizim burada ki eleştirilerimizin % 90 ı sistemedir.

nadire35
Yeni Üye3 Cevap

"Koridorda 2 adet su sebili mevcut.. Benim gibi her şeyi araştıran bir insan ömrü hayatımda o su markasını ne gördüm ne duydum. O sırada hemşire bağırdı anneler su parası 5 TL verin! Makbuz? Tabi ki yok.. O su muhtemelen 2 TL dir toplanan para her anneden makbuzsuz 5 TL!!!"
Bunlar sizin cümleleriniz. Tekrar okudum da açık ve net bir şekilde oradaki hemşireyi hırsızlıkla suçluyorsunuz. Yani benim alınganlık falan yaptığım yok. O kadar araştırmacı bir insansınız madem o sebillerin üzerindeki telefon numarasını neden arayıp fiyatını sormadan 2 tl olduğuna hükmettiniz?
Eğer sözlerinizin % 90'ı sisteme ise neden hemşireyi hedef tahtasına koyup insanlara hakaretler ettiriyorsunuz?
Burada da açıkça görüldü ki toplumumuz sağlık çalışanlarına karşı aşırı derecede öfkeli ve ön yargılı.
Keşke sistemin değişmesi için çağrı yaparken; hemşirenin bir dünya işinin yanında, halbuki sadece bebeğin bakımından sorumluyken anneyi de düşünüp vicdanlı bir hareket yaptığına dikkat çekseydiniz ve içme suyunun hastane tarafından karşılanmasını gündeme getirseydiniz.
O zaman hemşire itham edilmemiş olur ve o sebiller oradan kaldırılmaz yapıcı bi çözüm aranırdı.
Çalışma ve yaşam koşullarımız çok ağır evet. Ama bunun için bize acımanızı değil emeğimize ve kişiliğimize saygı göstermenizi istiyoruz. Biz kendi hak ve hukukumuzu yasalar çerçevesinde savunup sahip çıkmak için elimizden geleni yapıyoruz zaten. Bu ülkede hangi alanda emek veren insanlar sömürülmüyor ki?
Servisin kapısında" dışardan yemek getirmek yasaktır" yazısını bütün hastanelerde görebilirsiniz. Böcek vs için tedbir amaçlıdır bu kural. Ama biz bebek hemşireleri olarak bir bebek için en ideal besinin anne sütü olduğunu bildiğimiz ve desteklediğimiz için insiyatif kullanarak bu yasağı kaldırırız. Sormanız yeterliydi...
Bugün tıp bayramı. Bizim için en güzel hediye emek, sevgi, şefkat verdiğimiz minicik bebeklerimizin sağlıcakla taburcu olup, aileleriyle birlikte ziyarete gelip verdiğimiz emeğin boşa gitmediğini görmektir.
Umarım sizin bebeğinizde sağlıkla büyüyüp kocaman adam olur...


VazgectimSenden
Ne Büyük Mutluluksun Sen


Turkey
32336 Cevap

Öncelikle tıp bayramınız kutlu olsun.

Su olayını çok dile getirmişsiniz ancak koridorda hemşirenin "anneler su için 5 TL hazırlayın" cümlesinde ben iyilik yapma isteği v.b. bir başka bir şey aramam. Orada ki insanlarda takdir edersiniz koyun değiller.

Böyle bir uygulamanız var ise insanlara açıklamış olsanız zaten kimse laf etmezdi.

Yine söylüyorum koridorda bu şekil bir bağırış niyet ne olursa olsun kabul edilemez.

Kaldı ki ben paranın hemşirelerin arasında toplandığından dahi şu anda haberim oldu. Hastane toplatıyor zannetmiştim. O kadar bilgilendirme yapılmadı yani.

Siz sürekli kendi açınızdan bakıyorsunuz ancak birazda hasta açısından bakın. Yukarıdaki yaşadıklarımı tek tek yazdım ki hatta servisinizde kocaman bebeklere plaster yapıştırmayın yazmasına rağmen hemşirenin benim bebeğime plaster yapıştırıp çıkartılması sonucu göbeğinin morarmasını ve yara olmasını yazmadım dahi.

Bu açıdan insanların feryadını da çok görmemek lazım diye düşünmekteyim.

SeLmA
Gönüllerimizin şampiyonu!!!


Turkey
14879 Cevap

alıntı:

HABERTÜRK'ün hafta içinde gündeme getirdiği ve 4 yaşındaki Meryem Ü.'nün elinin kesilmesine kadar götüren trajediye Yozgat Devlet Hastanesi'nde uygulanan yanlış tedavi yol açtı. Ailesi, 4 yaşındaki Meryem Ü.'yü karın ağrısı şikâyetiyle 9 Şubat'ta Yozgat Devlet Hastanesi'ne götürdü. Serum yanlış takılarak damar yerine deri altına verilince Meryem'in kolu önce şişti, ardından kangren oldu. Meryem, 12 Şubat'ta Ankara İbni-i Sina Hastanesi'ne sevk edildi. 3 kez ameliyat, 3 kez de anjiyo olan Meryem'in eli kurtarılamadı. Cuma günü gerçekleştirilen ve 3 saat süren operasyonla Meryem'in eli kesildi.

Acılı annenin verdiği röportajı dinlediğimde,cocugun elindeki morarmayı görüp hemşireleri uyarmaya calışmasına rağmen anında müdahele edilmemesi,hemşirelerin ellerinde çay,bişiy olmaz teyze al su pamugu tampon yap deyip baslarından savmaları,ve sonuc 4 yasında eli kangren olup kesilen minicik bir kız cocugu...

Ve bu tip haberler artık o kadar cok ki...

Sadece hastane sektöründe değil,geçen günde fırın ustası jileti ekmeğin içine düşürmüş,o ekmeği yiyen adamın kalbine saplanmış,durumu kritikti...

bir hastanede 20 kişi çalışıyordur,19 u mükemmeldir,ama sen tut orda çalışan o tek bir çürük yumurtaya denk gel,bütün hayatın kayabilir...

devlet hastanesi yada özel hastane,hiçbir farkı yok,özelin tek farkı paranla rezil ediliyor olman...

aynı o fırında çalışan ekmek ustasının yaptıgı dikkatsizlik gibi...

denetim mekanizmalarını yada sistemi eleştiriyorduk ama sorun yada çözüm biyerde onlardanda cıkıyor,biz kendi içimizde kendi kendimizi denetleyemedikten sonra kralı gelse hiçbir işe yaramıyor,buda cok büyük bir meslek aşkı ile olabilir herhalde,hani safi para için çalışamayacaklar,o işi aşkla yapacak olanlar yapabilmeliler sadece,öteki türlü suistimal heryerde,sadece piyangonun ne zaman kime vuracagı belirsiz...


   
 
 


Bölüm atla:

Reklam Verin | Reklam Alın | Gizlilik Politikası | Hak ihlali Bildirimi | Site Kuralları

     Sayfa Başına Git