VazgectimSenden

Ana Sayfa

Resimler Yazılar Şiirler Hobby Astroloji Biyografi Atatürk Köşesi

Forum

Yemek Tarifleri

Avatar Arşivi

Emoji ifadeleri

İsim Anlamları

Testler

Yerli Şarkı Sözü

Yab. Şarkı Sözü

E-Kart Rüya Tabirleri Webmaster Hava Durumu Sanal Doktor Cins-i Latife Büyücülük Resim Yükle
Aşk Doktoru Sanal Çiçek Çocuk Bölümü Bilgi Yarışması Meslek Rehberi Downloads Flashlar
Üye Ol Aktif Konular Üyeler Arama

>> Üye Girişi Yap

 
 Tüm Bölümler
 Kültür - Sanat & Televizyon Programları - Diziler
 Bir Kimlik Peşinde Türkiye - Feroz Ahmad
 
Yazan  
Mavi Tuna
Bir Ömürlük Misafir


Korea
12168 Cevap

  


alıntı:
Türkiye'de tarihçilerin, siyaset ve toplum bilimcilerin yakından tanıdığı bir isim olan Feroz Ahmad, bu son eserinde Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan günümüz Türkiye Cumhuriyeti'ne uzanan sürecin toplumsal, ekonomik, siyasal ve kültürel veçhelerini 'bir kimlik arayışı' sorunsalında incelerken; bu arayışın peşinde koşulan yüzlerce yıllık serüvenin geniş çerçevesini büyük bir ustalıkla çiziyor.

Ahmad'ın akademik yaşamında uzun yıllara dayanan araştırma ve gözlemlerinin ürünü olan bu çalışma, yaşadığımız coğrafyada kurulan bir aşiret tarafından kurulan devlet düzeninin dayandığı dini ve kültürel temellerin gelişimini, tarihsel ve toplumsal olayların yüzyıllar sonra ulaşılan "millet olma" kavramıyla birleşmesini, devamlı değişen bir "kimlik" harcıyla kararken, birbirinden farklı sonuçlara da ulaşıyor.

Yazar, kendi deyişiyle "tarihçilere tarih öğreten biri olarak değil" dışardan analitik ve nesnel bakan biri olarak, günümüz dünyasında modern Türkiye Cumhuriyeti'nin önüne Batılılar tarafından sürekli konulan siyaset-ordu, demokrasi-cumhuriyet, din-laiklik ikilemlerinin yarattığı gerilimleri incelerken, bunların kaynaklarına da nüfuz edebiliyor. Eskilerin deyimiyle "müfit ve muhtasar" olan bu kitabın, Türkiye tarihi için yepyeni bir referans olacağına inanıyoruz.

"Bu çalışma kırk yıl sürmüş bir araştırmanın herkesin anlayabileceği bir özeti... Batılı ve Ortadoğulu akademisyenlerin güncel çalışmalarıyla yazarın içerden bakış ve yorumunun birleştiği bu eser İslâm, küreselleşme ve Türkiye'nin Amerika ve Avrupa Birliği ile ilişkileri gibi zorlu güncel konuları tarihsel arkaplanı içinde incelemektedir…" Hasan Kayalı, California Üniversitesi, San Diego

"Eserdeki tarihlerin güvenilirliği ve ekteki mükemmel kronoloji, bu kitabı Türkiye'nin Modern Tarihi konusunda yararlı bir referans haline getiriyor."Huge Pope, Internatioanal Journal of Middle East Studies


Osmanlı İmparatorluğundan başlayıp 2006 yılına kadar tarihsel süreçte süreçte yaşanan siyasal-toplumsal olaylar ve bunların etkilerinin anlatıldığı bir kitap daha sonra 2013 yılına kadar olan baskısı da çıkmış.

Öncelikle söylemek gerekirse kitap kısa ve net anlatımı ile sade bir yapıda. Okuyan herkesin rahatça anlayabileceği şekilde yazılmış. Tarihsel süreçte biz neler yaşamışız bunu başarılı anlatmış.

Siyasiler, hesaplar, hırslar, krizler, krizleri fırsata çevirenler vs... gibi... Sonuçta olan hep halka olmuş. Çok çetrefilli dönemlerden geçmişiz vesselam. Okuyun güzel bir kitap...!Yeni Bir Kitap Yeni Bir Dünya
Arı abi
Kendi halinde Admin


Bermuda
12103 Cevap

alıntı:
... Sonuçta olan hep halka olmuş. Çok çetrefilli dönemlerden geçmişiz vesselam.

O zaman da öyle, şimdi de öyle desene. Böyle gelmiş, böyle gideceğiz anlaşılan.

Bir çok kez söylediğim gibi pek okuma alışkanlığım yok maalesef. Hani derler ya "Gezen mi çok bilir, okuyan mı)" diye. Ben işin gezen kısmındayım :)

SeLmA
Gönüllerimizin şampiyonu!!!


Turkey
14949 Cevap

Bunuda ekledik listeye👍 Liste cok uzun😁

   
 
 


Bölüm atla:

Reklam Verin | Reklam Alın | Gizlilik Politikası | Hak ihlali Bildirimi | Site Kuralları

     Sayfa Başına Git